2021-04-13

Znaczenie remiz śródpolnych

Remizy śródpolne, zwane również zadrzewieniami, to pojedyncze drzewa i krzewy bądź niewielkie ich skupiska. Nie stanowią one zbiorowisk leśnych. Nie są do nich zaliczane m.in. ogródki działkowe, plantacje drzew i krzewów czy sady. Jakie znaczenie mają remizy śródpolne i jakie funkcje pełnią? Wyjaśniamy poniżej.

 

Remiza śródpolna

Remizy śródpolne – rodzaje

Zadrzewienia można spotkać w wielu miejscach. Z uwagi na ich różnorodne lokalizacje, można wyróżnić kilka ich rodzajów. Wśród nich znajdują się:

  • zadrzewienia użytków rolnych – śródpolne, łąkowo-pastwiskowe, ochronno-ogrodnicze;
  • zadrzewienia terenów komunikacyjnych – drogowe, kolejowe, urządzeń przy trasach komunikacyjnych;
  • zadrzewienia przywodne – rzek i potoków, wód stojących, budowli wodnych;
  • zadrzewienia terenów przemysłowych oraz wysypisk śmieci – ochronno-izolacyjne, rekultywacyjne,
  • zadrzewienia wiejskich terenów budowlanych – przydomowe, zabudowań gospodarczych, ośrodków administracyjno-mieszkalnych.

Warto wiedzieć, że bez względu na miejsce, w którym się znajdują, pełnią wiele funkcji. Zalicza się do nich działanie ochronne, produkcyjne i społeczno-kulturalne.

Funkcje ochronne

Wśród funkcji ochronnych znajdują się:

  • klimatotwórcza – modyfikuje  rozkład opadów czy hamuje wiatry. Pozytywnie wpływa również na temperaturę powietrza,
  • gleboochronna – zmniejsza erozję wodną lub wietrzną, w zależności od położenia,
  • wodochronna – zmniejsza parowanie i zapobiegają zanieczyszczaniu wód,
  • biocenotyczna – sprzyja tworzeniu miejsc żerowania ptaków i owadów,
  • sanitarno-higieniczna – zatrzymuje zanieczyszczenia pyłowe, toksyczne czy gazowe,
  • techniczna – rozgranicza własności, działa obronnie, przeciwpożarowo.

Funkcje produkcyjne

Wśród funkcji produkcyjnych można wyróżnić produkcję drewna i użytków niedrzewnych oraz dostarczanie owoców jadalnych, surowców farmakologicznych czy też liści użytkowych.

Funkcje społeczno-kulturalne

Pod pojęciem funkcji społeczno-kulturalnych kryją się wypoczynkowe, estetyczne czy wychowawczo-dydaktyczne. Oznacza to, że remizy śródpolne są wykorzystywane do renaturyzacji łąk, tworzenia stref buforowych czy też zapobiegania przemieszczania się składników nawozowych do wód. Główną funkcją, jaką pełnią zadrzewienia jest ograniczenie erozji wietrznej na glebę.

Jakie formy zadrzewień można wyróżnić?

Zadrzewienia śródpolne mogą przybierać różne formy. Najpopularniejsze to:

  • pojedyncze – pojedyncze, np. krzewy,
  • rzędowe – liniowo rozmieszczone drzewa i krzewy,
  • pasowe – kilkurzędowy pas o szerokości 20 m,
  • grupowe – skupiska drzew i krzewów o powierzchni < 0,02 ha,
  • kępowe – skupiska drzew i krzewów o powierzchni 0,02–0,1 ha,
  • powierzchniowe – zadrzewienia o powierzchni > 0,1 ha.

Co jeszcze warto wiedzieć o remizach śródpolnych?

Remizy śródpolne powinny być zlokalizowane w odpowiednich miejscach – najlepiej zacisznych i dobrze nasłonecznionych. Doskonale, jeśli w ich pobliżu będą oczka wodne bądź znajdą się na gruntach nieużytkowanych. Wskazane jest, by miały kształt zbliżony do kwadratu, przy czym ich powierzchnia nie powinna być mniejsza niż 0,25 ha i nie większa niż 1 ha.

Ważna jest także strefa zewnętrzna i wewnętrzna. Pierwsza powinna być bogata w wysokie trawy, zioła i niskie krzewy. Druga z kolei wyższe krzewy i drzewa. W centralnej części powinna się natomiast znaleźć trawa bądź powinno zostać założone poletko łowieckie.

Zobacz również

Parki narodowe w Polsce

Parki narodowe w Polsce

Parki narodowe w Polsce to miejsca o wyjątkowych, wręcz unikatowych walorach przyrodniczych. Aktualnie w Polsce jest ich aż 23 – są rozsiane na terenie całego kraju, a ich powierzchnia wynosi więcej niż 1000 ha. Ich niewątpliwą zaletą...
Jak bezpiecznie uprawiać sport w lesie

Jak bezpiecznie uprawiać sport w lesie

Las to doskonałe miejsce do uprawiania sportów. Zdrowe, naturalne, pozwalające wyciszyć się i oderwać od miejskiego zgiełku. Ćwiczenia w takich warunkach to nie tylko sposób na solidny zastrzyk endorfin, ale też możliwość osiągnięcia...
Nóż w lesie

Nóż w lesie

Nóż myśliwski jest ważnym akcesorium każdego łowczego. Znany jest od wielu lat, aczkolwiek od czasów, w których się pojawił, znacznie się zmienił. Jest on wykorzystywany do wielu celów. W zależności od formy, może być używany do...
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności