2021-04-13
Remizy śródpolne, zwane również zadrzewieniami, to pojedyncze drzewa i krzewy bądź niewielkie ich skupiska. Nie stanowią one zbiorowisk leśnych. Nie są do nich zaliczane m.in. ogródki działkowe, plantacje drzew i krzewów czy sady. Jakie znaczenie mają remizy śródpolne i jakie funkcje pełnią? Wyjaśniamy poniżej.
Remiza śródpolna
Zadrzewienia można spotkać w wielu miejscach. Z uwagi na ich różnorodne lokalizacje, można wyróżnić kilka ich rodzajów. Wśród nich znajdują się:
Warto wiedzieć, że bez względu na miejsce, w którym się znajdują, pełnią wiele funkcji. Zalicza się do nich działanie ochronne, produkcyjne i społeczno-kulturalne.
Wśród funkcji ochronnych znajdują się:
Wśród funkcji produkcyjnych można wyróżnić produkcję drewna i użytków niedrzewnych oraz dostarczanie owoców jadalnych, surowców farmakologicznych czy też liści użytkowych.
Pod pojęciem funkcji społeczno-kulturalnych kryją się wypoczynkowe, estetyczne czy wychowawczo-dydaktyczne. Oznacza to, że remizy śródpolne są wykorzystywane do renaturyzacji łąk, tworzenia stref buforowych czy też zapobiegania przemieszczania się składników nawozowych do wód. Główną funkcją, jaką pełnią zadrzewienia jest ograniczenie erozji wietrznej na glebę.
Zadrzewienia śródpolne mogą przybierać różne formy. Najpopularniejsze to:
Remizy śródpolne powinny być zlokalizowane w odpowiednich miejscach – najlepiej zacisznych i dobrze nasłonecznionych. Doskonale, jeśli w ich pobliżu będą oczka wodne bądź znajdą się na gruntach nieużytkowanych. Wskazane jest, by miały kształt zbliżony do kwadratu, przy czym ich powierzchnia nie powinna być mniejsza niż 0,25 ha i nie większa niż 1 ha.
Ważna jest także strefa zewnętrzna i wewnętrzna. Pierwsza powinna być bogata w wysokie trawy, zioła i niskie krzewy. Druga z kolei wyższe krzewy i drzewa. W centralnej części powinna się natomiast znaleźć trawa bądź powinno zostać założone poletko łowieckie.