2018-10-05

Złom w myślistwie

W tradycji myśliwskiej złomem nazywamy gałązkę z drzewa znajdującego się w miejscu upolowanego zwierzęcia. Gałązkę nakłada się na ciało zabitej zwierzyny, aby oddać jej należyty szacunek. Najczęściej funkcję złomu pełni gałązka drzewa iglastego np. sosny, świerku, jodły lub gałązka z krzewów. Co ważne, gałązka nie może zostać obcięta nożem. Zgodnie z tradycją myśliwską powinna być odłamana, a następnie dzieli się ją na trzy części:

  • Pierwszą część wkłada się do gęby zwierzyny – jest to tzw. ostatni kęs.
  • Drugą część nakłada się na zwierzę w miejscu rany wlotowej – miejsce rany nazywa się w języku myśliwskim pieczęcią. Położenie gałązki na ranie postrzałowej symbolizuje żal za ból, który myśliwy sprawił zwierzynie. Z drugiej strony gałązka podwyższa także walory estetyczne. Zakrycie rany postrzałowej sprawia, że zwierzęta będą prezentowały się bardzo okazale na pokocie.
  • Trzecią część zamacza się w farbie i przekazuje się ją zdobywcy trofeum. Myśliwy, który upolował zwierzynę powinien przyjąć złom z odkrytą głową, a następnie wkłada złom za wstążkę kapelusza, po jego prawej stronie.

Złom na polowaniach zbiorowych i indywidualnych

Opisana wyżej tradycja nie odnosi się wyłącznie do polowań zbiorowych. Okazanie szacunku zwierzynie jest obowiązkiem myśliwego, niezależnie od typu polowania. Oznacza to, że nawet gdy wybrał się na łowy samodzielnie, powinien zachować tradycję złomu. W przypadku gdy polujemy z psem, wówczas w nagrodę za pomoc w wytropieniu i upolowaniu zwierzyny, myśliwy powinien włożyć gałązkę złomu za obrożę psa. Podczas polowań zbiorowych gałązką złomu dekoruje prowadzący polowanie. A w przypadku polowania indywidualnego złom mogą wręczać towarzyszący myśliwi.

 

Odznaczenie złomem

Potocznie złom nazywany jest symbolem kniei. Jednak sama symbolika złomu tak mocno weszła do tradycji myśliwskiej, że tym właśnie symbolem odznacza się myśliwych za szczególne zasługi na rzecz łowiectwa. Odznaka złotego złomu została ustanowiona w 20-lecniu międzywojennym. Stanowią ja dwie gałązki jedliny i buczyny w kolorze złota. Oryginalnie odznaka jest tłoczona w pozłacanym medalu. Odznaka ma wymiary 24 mm x 16 mm.

 

Zastosowania złomu w tradycji myśliwskiej

Złom nie tylko wskazuje na honory przekazywane zabitej zwierzynie. Symbolikę wykorzystuje się także w następujących sytuacjach:

  • gałązki złomu symbolizują otwarcie ważnego wydarzenia – mogą to być uroczystości związane z otwarciem sezonu, ważnymi uroczystościami, rozpoczęciem sezonu polowań, czy też ważnego, oficjalnego spotkania
  • gałązki złomu symbolizują także godne pożegnanie - podczas ceremonii pogrzebowej myśliwi kładą na trumnę zmarłego myśliwego gałązki złomu. Małe gałązki złomu z czarną kokardką przypina się do kurtki lub marynarki myśliwego.
  • gałązka złomu dekorująca sztandar myśliwski – podczas ważnych uroczystości myśliwskich gałązki złomu mogą dekorować także oficjalne sztandary kół łowieckich.

Zobacz również

Kobieta myśliwy

Ubrania myśliwskie dla kobiet

Myślistwo najczęściej kojarzy się z typowo męskim hobby. Warto jednak pamiętać, że obecność kobiet w myślistwie wcale nie jest marginalna. Sprawdź, z jakiego asortymentu ubrań i akcesoriów mogą skorzystać Diany.
Trofea łowieckie

Trofea łowieckie

Imponujące pięknem i wielkością poroża, czy okazałe czaszki dzikiej zwierzyny to niewątpliwe trofea, które napawają myśliwych dumą. Sprawdź, jak zmieniał się kult trofeów myśliwskich na przestrzeni lat, a także jakim zasadom podlega ich ewidencja.
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności