2018-10-23
Lasy ustawowo udostępnione są ludności, co nie oznacza jednak, że możemy pozwolić sobie w nich na wszystko. Sprawdź, jakie są zasady korzystania z lasów państwowych!
Lasy stanowią ponad 29% powierzchni Polski, co sprawia, że praktycznie każdy z nas ma swobodny dostęp do ich obszarów. Spacer po lesie, poranny jogging na świeżym powietrzu czy zorganizowanie pikniku na polanie wśród drzew są przyjemnościami, którym oddaje się spora część naszego społeczeństwa. Jednak trzeba pamiętać, że większość powierzchni polskich lasów należy do Skarbu Państwa, a ich sytuacja uregulowana jest przez obowiązujące prawo.
lasy państwowe
Zasady korzystania, a więc zakazy i ograniczenia związane z obszarami leśnymi są różne Jednym z nich jest zakaz wstępu na pewne obszary lasu. Takim ograniczeniem objęte są uprawy leśne o wysokości do 4 metrów, obszary doświadczalne, drzewostany nasienne, ostoje zwierząt, źródła rzek i potoków a także obszary zagrożone erozją. Nadleśniczy może ponadto wprowadzić okresowy zakaz wstępu w sytuacji dużych zniszczeń bądź uszkodzeń drzewostanów lub runa leśnego. Na przykład wtedy, gdy prowadzone są cięcia lub czynności związane z hodowlą bądź ochroną lasu oraz gdy występuje duże zagrożenie pożarowe. Dużymi obostrzeniami objęty jest także ruch pojazdów silnikowych, zaprzęgowych i motorowerów w obrębie lasu. Mogą one poruszać się wyłącznie po drogach publicznych oraz odpowiednio oznakowanych drogach leśnych. Lasy państwowe to szczególne miejsce, w którym jest szereg czynności, których po prostu nie można wykonywać. Można do nich zaliczyć między innymi:
Zasady korzystania z lasów państwowych są przewidziane przez prawo, co wiąże się z ich bezwzględnym stosowaniem. Jednak lasy państwowe umożliwiają również wykonywanie pewnych czynności, które nie są zakazane. Regułą jest, że każdy sposób korzystania z lasu jest dozwolony, jeśli nie jest zabroniony. Możemy więc swobodnie zbierać grzyby i owoce leśne, nie możemy jednak przy tym uszkadzać grzybni oraz roślin. Zbiory płodów runa leśnego mogą być też organizowane dla celów przemysłu, co wymaga zawarcia umowy z nadleśnictwem. Dozwolone jest również umieszczanie pasiek w lasach, co także wymaga stosownej umowy. Lasy, a szczególnie lasy państwowe są naszym wspólnym dobrem, warto więc o nie dbać, aby przetrwało dla przyszłych pokoleń. Wymaga to jedynie odrobiny rozsądku i dobrej woli.
Lasy Państwowe to także główne miejsce łowów i działań myśliwskich. Dlatego troska o dobrostan zasobów leśnych tak bliska jest miłośnikom łowiectwa. Myśliwi obok leśników, to jedna z głównych grup zaangażowanych w działania na rzecz ochrony zasobów lasów państwowych. Myśliwi biorą udział w ustalaniu wielkości populacji zwierzyny leśnej. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie odpowiedniej liczebności poszczególnych gatunków zwierzyny leśnej. Do zadań myśliwych wlicza się także dokarmianie zwierzyny w okresie zimowym, gdy występują bardzo duże trudności w naturalnym dostępie do pożywienia. Bardzo ważną rolę odgrywa także zagospodarowanie łowisk, dzięki którym rozwija się drzewostan o odpowiednie gatunki drzew na łowiskach i obrzeżach lasu. Niezwykle ważnym działaniem jest reintrodukcja, a więc wprowadzenie do lasu zwierząt, które przez długi czas przebywały poza swoim naturalnym środowiskiem. Taka sytuacja najczęściej ma miejsce w przypadku gatunków, których liczebność jest na tyle niska, że zagraża jego przetrwaniu. W takiej sytuacji po rozmnożeniu gatunku w warunkach kontrolowanych, myśliwi wpierają leśniczych we wprowadzaniu gatunków z powrotem do swojego naturalnego środowiska.
Równie istotnym działaniem są odstrzały zwierzyny leśnej, które jednak mogą być prowadzone tylko i wyłączenie w miejscach i okresach do tego wyznaczonych. Odstrzały pomagają w utrzymaniu liczebności zwierzyny na takim poziomie, który będzie bezpieczny dla całego leśnego ekosystemu.