2021-07-15
Wilki to zwierzęta leśne, które wszyscy znają, jednak wiele osób uważa, że zupełnie nie są obecne na terenie polskich lasów. Nic bardziej mylnego – od 1998 roku są objęte ochroną gatunkową, stąd też nie tylko można je spotkać w lesie, ale też ich liczba systematycznie wzrasta. Są to piękne zwierzęta, lecz dzikie. Co gorsza – wokół nich krąży wiele legend. Czy należy się ich bać? Jak się zachować, gdy na drodze spotkamy wilka? Podpowiadamy.
Wilk szary
Jak już wspomniano, wilki są drapieżnikami chronionymi. Zgodnie z informacjami uzyskanymi w ramach regionalnych inwentaryzacji oraz monitoringu organizacji pozarządowych, ich liczba aktualnie może oscylować na poziomie około ponad 2 tys. osobników.
Warto wiedzieć, że zwierzęta te są niezwykle płochliwe i rzadko decydują się na kontakt z ludźmi. Jedynym powodem, dla którego zbliżają się do siedzib ludzkich, jest ich naturalny instynkt związany z poszukiwaniem jedzenia. Co istotne – w okolicach domów można je spotkać najczęściej w porze nocnej, dlatego wiele ludzi nawet nie wie o ich obecności. Warto jednak pamiętać, że pomimo iż są płochliwe, to z uwagi na fakt, iż są dzikimi drapieżnikami, mogą zachowywać się różnie. Największym problemem mogą okazać się wilki oswojone – te, które poprzez dokarmianie przyzwyczaiły się do pobytu w towarzystwie ludzi.
Osoby, które mogą mieć kontakt z wilkiem, bądź zamieszkują tereny bliskie lasów powinny szczególnie pamiętać o tym, by:
Spotkanie wilków w lesie jest niezwykle rzadkie – wynika to z faktu, iż boją się one ludzi. Warto pamiętać, że jest to niezwykle inteligentna i ciekawa świata zwierzynę – chętnie przyglądają się człowiekowi przez chwilę czy też obserwują zachowanie samochodów bądź ciągników rolniczych.
Zdarzają się jednak sytuacje, że wilk odważy się podejść do człowieka zbyt blisko – na odległość mniejszą niż 30 m. Zaniepokoić powinno również jego zbyt długie przyglądanie się bądź poszczekiwanie lub warczenie. W takiej sytuacji należy:
Należy pamiętać, że pod żadnym pozorem wilka nie można zabijać. Jest to gatunek chroniony, za którego zabicie bądź skłusowanie grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Jeśli sytuacja na to pozwoli, warto zrobić osobnikowi zdjęcie i o zdarzeniu poinformować RDOŚ.