2021-01-28
Koło łowieckie to mająca osobowość prawną jednostka organizacyjna Polskiego Związku Łowieckiego. W zależności od rejonu skupia od kilkunastu, do nawet kilkudziesięciu myśliwych. Jej głównym celem jest prowadzenie gospodarki łowieckiej na dzierżawionym obwodzie. Kto i na jakich zasadach może należeć do koła łowieckiego? Co jeszcze warto wiedzieć o tej organizacji? Wszystkie informacje przedstawiamy poniżej.
Myślliwy z bronią
Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, wszyscy członkowie Polskiego Związku Łowieckiego mają prawo do polowania. Są to osoby fizyczne, które mają polskie obywatelstwo i nieograniczone prawa obywatelskie, są pełnoletnie, ale też mają moralne podejście do wykonywania pracy myśliwego. Nie mogą to być osoby karane i muszą przestrzegać obowiązujące prawo. Kandydat spełniający wskazane warunki, po złożeniu odpowiednich dokumentów, może ubiegać się o przyjęcie na roczny staż do koła łowieckiego.
Co ważne, odbywanie stażu można pogodzić z odbyciem kursu na łowczego. Edukacja ta ma na celu dostarczyć kandydatowi szczegółowych informacji na temat polowania, zasad dbania o przyrodę, ale też przybliżyć mu najważniejsze myśliwskie tradycje. Droga ta kończy się zawsze egzaminem na myśliwego. Konieczne jest uzyskanie pozytywnego wyniku w części pisemnej, ustnej i strzeleckiej. Po dopełnieniu wszelkich formalności Zarząd Okręgowy wystawia nowemu myśliwemu legitymację, która z kolei uprawnia go do ubiegania się o pozwolenie na broń. Po jej otrzymaniu myśliwy może stać się członkiem koła łowieckiego.
Zgodnie z informacjami podanymi przez Polski Związek Łowiecki w Polsce jest kilkadziesiąt tysięcy myśliwych, a sporo osób chce jeszcze dołączyć do tego grona. Działanie kół łowieckich określa szczegółowo Prawo Łowieckie oraz statut PZŁ. Co ważne, każde koło łowieckie musi być wpisane do rejestru prowadzonego przez Zarząd Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego. Kluczowy również jest fakt, że w jednym okręgu może funkcjonować kilka kół łowieckich.
Koło łowieckie to podstawowa komórka organizacyjna Związku, która zrzesza myśliwych mających odpowiednie uprawnienia. Ponadto dzierżawi ono obwody łowieckie, na których prowadzi gospodarkę łowiecką. Wśród koniecznych do wykonywania zadań znajdują się również realizowanie przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska, zwalczanie kłusownictwa czy też prowadzenie szkoleń członków i kandydatów. Wśród podstawowych organów koła łowieckiego znajdują się:
Osoby zainteresowane przystąpieniem do koła łowieckiego powinny skierować do nich zapytanie odnośnie możliwości odbycia stażu i koniecznych do dopełnienia formalności, które pozwolą przystąpić im do grona myśliwych. Do grupy tej mogą dołączyć wszystkie osoby mające legitymację członkowską PZŁ. Podanie o przyjęcie do koła musi zostać złożone w zarządzie jednostki. Szczegółowe informacje można uzyskać nie tylko w siedzibie koła, ale też na jego stronie internetowej.
Co ważne, złożenie podania nie jest jednoznaczne z przyjęciem. Zarząd może je oddalić bądź zaakceptować. W przypadku uzyskania negatywnej decyzji istnieje możliwość złożenia odwołania.
Warto również dodać, że myśliwy może być członkiem więcej niż jednego koła łowieckiego. Kluczowy jest również fakt, że osoba zrzeszona ma nie tylko swoje prawa, ale też obowiązki. Ich przestrzeganie jest konieczne – w przeciwnym razie może zakończyć się wydaleniem członka z koła. Wśród podstawowych obowiązków znajdują się: przestrzeganie aktów prawa, respektowanie tradycji czy troszczenie się o obwody łowieckie. Warto pamiętać, że z listy są wykreślani także członkowie zalegający z opłatami składek. Dodatkowo każdy członek ma prawo wystąpienia z organizacji w dowolnym momencie – konieczne jest jedynie złożenie odpowiedniej rezygnacji.