2020-11-09
Myślistwo jest znane od setek lat. Wymaga nie tylko przestrzegania zasad, odpowiedzialności, ale też odpowiedniego przygotowania. Jednym z ważniejszych elementów wyposażenia każdego myśliwego jest broń. Można wyróżnić jej kilka rodzajów, a każdy z nich to konieczność zastosowania innej amunicji, inna funkcja czy sposób wykorzystania. Co ważne – łowczy muszą uzyskać pozwolenie, które zawsze muszą mieć przy sobie podczas polowań. Jakie rodzaje broni myśliwskiej można wyróżnić?
Pierwszym z rodzajów broni myśliwskiej jest uniwersalna broń kombinowana – przeznaczona dla osób, które jeszcze nie zdecydowały, w którym kierunku myślistwa chcą podążać. Umożliwia ona zarówno strzelanie śrutem, jak i kulami, co sprawia, że może być wykorzystywana do polowania na drobna i grubą zwierzynę. W przypadku oddawania strzałów z krótkich odległości warto wykorzystać lufę śrutową. Z kolei lufa kulowa sprawdzi się w przypadków strzałów z oddali.
Ten rodzaj broni to przede wszystkim wszechstronność. Niestety, ma ona również pewne minusy. Jednym z nich jest ograniczona liczba strzałów możliwych do wykonania bez przeładowywania. Z tego też względów, wielu myśliwych inwestuje w dwa rodzaje broni, w zależności od gabarytów zwierzyny.
Najpopularniejszymi typami broni kombinowanej są Kniejówka, Dryling oraz Firling.
Kniejówka to broń myśliwska wyposażona w dwie lufy – śrutową i kulową. Są one ułożone pionowo względem siebie. Z jej użyciem można polować na zwierzynę drobną i grubą – to właśnie przez uniwersalność jest tak często wybierana. Co więcej, w porównaniu ze sztucerem ma dużo krótsze lufy, co poprawia jakość polowania z podchodu oraz nie wiąże się z koniecznością dysponowania dwoma rodzajami łowisk. Jest ona dostępna w różnych kalibrach, stąd też sprawdzi się przy polowaniach na drapieżniki, ale też zwierzynę grubą jak dziki, daniele czy jelenie.
Dryling to również broń kombinowana, składająca się jednak z trzech luf. Jednej – gwintowanej i dwóch gładkich śrutowych. Pierwsza z nich znajduje się najczęściej na dole. Ten rodzaj broni również jest uważany za uniwersalny – można z niego strzelać zarówno śrutem, jak i kulami, co umożliwia polowania na różnego rodzaju zwierzynę. Warto dodać, że w środowisku myśliwskim jest to broń uważana za prestiżową – stąd też nie należy ona do najtańszych.
Firling to ostatni rodzaj kombinowanej broni kulowej, która jest wyposażona w cztery lufy – po dwie gładkie i dwie gwintowane. Należy do cięższych i bardziej złożonych typów, stąd też nie jest często wybierana przez myśliwych. Polujący, którzy stawiają na kolekcjonowanie różnego typu broni uważają, że jest to jedna z obowiązkowych pozycji, w jaką należy zainwestować.
Dużą popularnością wśród myśliwych cieszy się również sztucer – broń kulowa z lufą gwintowaną. Najczęściej jest wyposażona w celownik optyczny lub kolimator. Co ciekawe, wykorzystując broń na polowaniach zbiorowych, zgodnie z wymogami prawa łowieckiego w zakresie dopuszczanych nastawień lunet do maksymalnej trzykrotności, w tym wypadku są używane otwarte przyrządy celownicze, tj. muszki i szczerbinki.
Sztucery są dostępne w wersji jednolufowej łamanej, repetierów lub sztucerów samopowtarzalnych. Są one wyposażone również w przyspieszniki typu francuskiego lub niemieckiego.
Tego typu broń sprawdza się głównie podczas polowań na zwierzynę grubą, typu jeleń czy dzik. Producenci oferują jednak egzemplarze małokalibrowe, które sprawdzą się w przypadku drobnej zwierzyny, jak małe dziki czy średnie zwierzęta.
Warto zaznaczyć, by przy wyborze odpowiedniego modelu nie stawiać na tą najcięższą – idealnie, jeśli bez wyposażenia optycznego będzie ona ważyć nie więcej niż 4kg. Zbyt duża waga będzie obciążeniem i utrudni polowania z podchodu.
Broń śrutowa, tzw. dubeltówka, jest najczęściej spotykaną wśród myśliwych. Składa się ona z dwóch luf, niegwintowanych. Są one ulokowane obok siebie, mają identyczne komory nabojowe, ale inne czoki na końcach. Tego typu broń wykorzystuje się w przypadku polowań na niewielkie zwierzęta, choć przy użyciu odpowiednich broni i zdobyciu odpowiednich umiejętności może być równie skuteczna, co broń kulowa. To, co warto pamiętać, to że broń ma znaczny obszar rażenia – wykorzystując ją podczas polowań należy być wyjątkowo ostrożnym i pamiętać o zachowaniu właściwego kąta do oddania strzału. Utrudnieniem w skutecznym polowaniu może być konieczność przeładowania po oddaniu dwóch strzałów, aczkolwiek wprawieni myśliwi świetnie sobie z tym radzą.
Wybierając odpowiednią broń na polowania należy pamiętać, by dostosować ją nie tylko do typu zwierzyny, ale też do umiejętności strzelającego.