2021-03-15

Redukcja drapieżników – czy jest konieczna?

Liczebność drapieżników obecnych w polskich lasach z roku na rok rośnie. Problem ten dotyczy nie tylko tych największych i najgroźniejszych osobników, ale też i tych mniejszych. Rozwój populacji tych gatunków jest dla wielu osób kontrowersyjny. Zastanawiają się oni bowiem, się czy konieczna jest redukcja drapieżników? Czy odgrywają one ważną rolę w lasach, a jeśli nie, to jakie rozwiązania należy wdrożyć w celu zachowania odpowiedniego poziomu drapieżników? Wyjaśniamy poniżej.

 

Lis rudy

Lis rudy

Drapieżcy w lasach – co warto wiedzieć?

Obecność drapieżników w lasach jest niezwykle ważna. Specjaliści podkreślają, że ich występowanie pozwala zachować różnorodność biologiczną, mimo iż wielu uważa, że powinno się minimalizować ich ilość. Problem ten dotyczy głównie wilków - wielkość ich populacji w ciągu ostatnich kilku lat znacznie wzrosła. Jak wiadomo, zwierzęta te często są zarzewiem konfliktów i różnych problemów z lokalnymi społecznościami. Nie należy jednak zapominać, że dzięki drapieżnictwu można zadbać o odpowiedni dobór naturalny, tj. eliminowanie z populacji ofiar osobników o najniższym dostosowaniu, czyli chorych, najstarszych czy najmniejszych. Zwiększona, ale też zawyżona liczebność populacji jest efektem przeprowadzania niedoskonałych metod inwentaryzacji.

Liczebność drapieżników a ich redukcja

Liczebność drapieżników i stopień ich redukcji warto rozważyć w stosunku do gatunków zwierząt. Obecnie w Polsce nie jest prowadzony monitoring populacji wilka w całym obszarze jego występowania. Jedynymi czynnościami są inwentaryzacje prowadzone na poszczególnych regionach lasów, jednak nie można mówić o kompleksowym monitoringu całej populacji. Warto pamiętać, że wilki rekolonizują. Wilk przemieszcza się w swoim rewirze - może pokonać kilkaset kilometrów. Szacuje się, że obwód wilka może wynieść nawet 500 km2. Z tego względu dokładne oszacowanie ich liczebności nie jest możliwe.

Jeszcze trudniejsze jest oszacowanie liczebności rysia – drugiego w kolejności kluczowego drapieżnika występującego na terenie Polski. Szacuje się, że w Polsce występuje ich około 200 osobników, jednak większość z nich przebywa w Karpatach. Trudność wynika z ich skrytego trybu życia, ale też braku możliwości objęcia ich programem badań telemetrycznych i genetycznych.

Czy redukcja drapieżników jest konieczna?

Specjaliści wyjaśniają, że największym sukcesem w ramach międzynarodowych działań związanych z ochroną zwierząt jest ich ocalenie oraz ustabilizowanie populacji na odpowiednim poziomie. Losy drapieżników leżą w rękach człowieka - to on musi podjąć odpowiednie decyzje, a w konsekwencji działania. Aby było to możliwe urzędnicy muszą być wyposażeni w odpowiednie narzędzia.

Mówiąc o drapieżnikach, powinniśmy wspomnieć nie tylko o wilkach i rysiach. Zalicza się do nich też lisy, borsuki czy nawet ptaki. Te mniejsze gatunki coraz częściej można spotkać w miastach - przystosowują się one do życia w pobliżu ludzi, dlatego też nie należy ich bagatelizować. Co zaskakujące - dużym zagrożeniem dla różnych populacji zwierząt są bezpańskie psy i wolnożyjące koty. Wpływają one negatywnie na liczebność dzikich zwierząt, w tym tych znajdujących się pod ochroną.

Drapieżniki nie tylko płoszą, lecz przede wszystkim nękają zwierzęta leśne. W konsekwencji negatywnie wpływają one na ich zachowania przyczyniają się do śmierci młodych. Ustabilizowanie sytuacji w tym zakresie wymaga zmiany polityki ekologicznej państwa. Konieczne jest wprowadzenie prawnych rozwiązań, umożliwiających kontrolowanie liczebności drapieżników, gdyż ich niekontrolowany wzrost populacji negatywnie wpłynie na pozostałe gatunki zwierzyny.

Zobacz również

Cielak sarny

Wiosna w łowisku

Okres wiosenny to czas, kiedy rozkwita roślinność, a zwierzęta leśne na nowo się uaktywniają. To wyjątkowy okres w łowisku. Pomimo iż oznacza koniec sezonu łowieckiego, to jest to czas, kiedy myśliwi mają dużo pracy. Czym zajmują się...
Jak ubrać się na polowanie w deszczu?

Jak ubrać się na polowanie w deszczu?

Polowania, jak i wizyty w lesie, w okresie wiosny, lata i jesieni dostarczają szereg informacji, ale też niezapomnianych przeżyć. Pasjonaci łowiectwa potwierdzają, że jest to wyjątkowa dziedzina życia, która pozwala obserwować przyrodę w...
Struktura koła łowieckiego

Struktura koła łowieckiego

Koło łowieckie to mająca osobowość prawną jednostka organizacyjna Polskiego Związku Łowieckiego. W zależności od rejonu skupia od kilkunastu, do nawet kilkudziesięciu myśliwych. Jej głównym celem jest prowadzenie gospodarki łowieckiej...
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności