2020-11-09
Jesień to czas, kiedy las daje szczególne dary – grzyby. O ile na ilość zebranych grzybów nie możemy mieć wpływu, o tyle na przebieg spaceru w lesie – tak. W wielu domach grzybobrania są tradycją, jednak z roku na rok znajduje się coraz więcej chętnych, którzy chcą spróbować swoich umiejętności, zwłaszcza, że w Polsce jest ono bezpłatne (w przeciwieństwie do innych krajów). Jak przygotować się do grzybobrania? O czym należy pamiętać w lesie?
Grzybobranie – sposób na spędzenie wspólnego czasu
Grzybobranie to świetny sposób na spędzenie czasu w towarzystwie rodziny, znajomych i oderwanie się od codzienności. Las na przełomie lata i jesieni jest nie tylko piękny, malowniczy i kolorowy, ale w ciepłe dni pełne słońca i przyjemnego klimatu. Nic dziwnego, że w takich warunkach wielu znajduje nie tylko najpiękniejsze grzyby, ale też spokój, harmonię i ukojenie. W lesie należy przestrzegać jednak wielu zasad i pamiętać o wielu elementach. Na co zwrócić uwagę podczas przygotowań i zbierania?
Grzybobranie
Skutki zbierania grzybów trujących mogą być naprawdę poważne i bardzo groźne. Nadleśnictwa prowadzą liczne akcje edukacyjne i ostrzeżenia, które mają przestrzec grzybiarzy przed zatruciami i zgonami, które występują każdego roku. Każda osoba wybierająca się do lasu powinna stosować zasadę zbierania tylko i wyłącznie gatunków, co do których nie ma najmniejszej wątpliwości. Zanim jednak przystąpisz do przeczesywania runa, warto przygotować się od strony technicznej.
Wybierając się do lasu każdy chce zebrać jak największą ilość grzybów. Nic dziwnego. Ważne jest jednak odpowiednie zaplanowanie akcesoriów, do których będą one zbierane. Podstawowym i jedynym elementem, który należy ze sobą zabrać jest kosz. Pod żadnym pozorem nie należy zabierać ze sobą foliowej reklamówki – działa ona niczym kompres, który po nazbieraniu większej ilości sztuk sprawi, że zawartość zaparzy się. Rozpoczęcie procesów gnilnych oznacza konieczność wyrzucenia zdobyczy. Wynika to z faktu, iż w ich trakcie wytwarzają się substancje szkodliwe dla zdrowia i życia. Umieszczając grzyby w koszyku warto pamiętać, by układać je luźno, tak by się nie zgniatały.
Część grzybiarzy ma szczęście i zaraz po przekroczeniu lasu znajduje stosy grzybów. Inni, pomimo wielu starań nie mogą dostrzec nawet jednego egzemplarza. Jeśli jednak jakimś cudem uda się znaleźć odpowiednie miejsce, a na nim wysyp grzybów, warto wiedzieć jak postępować. W pierwszej kolejności należy dokładnie sprawdzić, czy jest to grzyb jadalny, a jeśli tak – delikatnie wykręcić go z podłoża. Co ważne, w ocenie jadalności nie należy kierować się jedynie wyglądem kapelusza – należy zwrócić uwagę na wiele innych, ważnych czynników.
Ważne jest nie tylko zaplanowanie miejsca, w którym będą zbierane grzyby, ale też pory dnia. Najlepszym momentem jest wczesny ranek. Nie tylko zapewnia on komfortowy przebieg leśnych wędrówek, ale też pozwala uprzedzić innych grzybiarzy przed zebraniem zdobyczy. Warto pamiętać, że taka wyprawa obejmuje najczęściej wycieczkę kilkugodzinną – stąd też należy koniecznie zabrać ze sobą coś do picia, przekąskę, ale też nakrycie głowy czy odzież wierzchnią, która zapewni komfort cieplny w przypadku pogorszenia się warunków pogodowych.
Ważnym elementem wyposażenia każdego grzybiarza powinien być kompas, nawet jeśli uczestnik wyprawy doskonale zna teren. Poruszając się ze spuszczoną głową po lesie dość łatwo można stracić orientację, a bez tego gadżetu, powrót do domu z pewnością nie będzie należał do łatwych.
Warto zadbać nie tylko o odpowiednie przygotowanie przed wyprawą, ale też po powrocie z niej. Obowiązkowym elementem jest sprawdzenie, czy na ciele nie znajdują się kleszcze.
Jak już wspominaliśmy, zbieranie grzybów jest niezwykle trudne. Wielu grzybiarzy ma problemy z rozpoznaniem gatunków czy też stwierdzeniem ich zdatności do spożycia. Stąd też, w przypadku zauważenia niepokojących objawów, występujących po zjedzeniu grzybów, należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Szybkie stwierdzenie zatrucia pozwala skuteczniej zareagować i tym samym uniknąć przykrych konsekwencji. Dodatkowo należy pamiętać, że grzyby są produktami ciężkostrawnymi, stąd też nie powinny się znajdować w diecie dzieci czy osób zmagających się z chorobami nerek, wątroby czy układu pokarmowego.