2020-12-04
Polowania zbiorowe mogą być organizowane w określonym terminie – od początku października aż do połowy stycznia. Co istotne – mogą się one odbywać jedynie od wschodu do zachodu słońca. Myśliwi chętnie biorą w nich udział – pozwalają one nie tylko spędzić czas z innymi fanami polowań, ale też poznać ich kulturę. Jak przebiega polowanie zbiorowe? Z czego się składa i jakie zasady obowiązują uczestników? Wyjaśniamy w poniższym artykule.
Myśliwi na polowaniu zbiorowym
Polowania zbiorowe muszą być prowadzone przez odpowiednią osobę, zwaną prowadzącym. To on odpowiada za bezpieczeństwo i przestrzeganie przepisów uczestników. Co ważne – myśliwi biorący udział w omawianym wydarzeniu, muszą bezwzględnie słuchać jego poleceń – nie mają możliwości wniesienia sprzeciwu.
Ważnym momentem polowań zbiorowych jest odprawa. To ceremonia rozpoczynająca, podczas której prowadzący przekazuje ważne informacje na temat obwodu łowieckiego, na którym odbywają się czynności. W jej trakcie są przekazywane także informacje o gatunkach zwierzyny, na które można polować, ale również o sygnałach informujących o przejściu do kolejnych etapów. To także czas przypomnienia najważniejszych zasad bezpieczeństwa i przeprowadzenia ewidencji uczestników biorących udział w obchodach.
Wśród polowań zbiorowych można wyróżnić:
Dość popularne są także ciche pędzenia (druczki), które są organizowane podczas polowań na zwierzynę płową. Uczestniczy w nich jedynie kilku myśliwych i maksymalnie 2 naganiaczy.
Każdorazowo wybór polowania uzależniony jest od obwodu łowieckiego i gatunków zwierzyny gotowej do odstrzału. Bez względu jednak na wybraną formę połowów – każde pozwalają przeżyć niesamowitą przygodę i zebrać szereg wspomnień, chociażby związanych ze staropolskimi obyczajami.
Warto również pamiętać, że wybór odstrzału jest uzależniony także od ilości osób, które biorą udział w wydarzeniu.
Na koniec każdego polowania zbiorowego jest organizowany pokot. To sposób na oddanie hołdu zwierzynie. Odbywa się on zgodnie ze ściśle określonymi regułami. Konieczne jest zadbanie o:
Po zakończeniu polowania, które jest sygnalizowane odpowiednimi dźwiękami, myśliwi wysłuchują raportu przedstawianego najwyższej rangi myśliwemu. Jest to moment, w którym uczestnicy łowów oddają cześć ustrzelonej zwierzynie.
W każdym polowaniu zbiorowym bardzo ważne jest stosowanie tradycji oraz zwyczajów łowieckich. Konieczne jest stosowanie sygnałów łowieckich, języka łowieckiego czy też przeprowadzanie ceremoniałów łowieckich, zgodnie z zasadami etyki. Dzięki tym elementom nawet polowania niezakończone sukcesem pozostaną na długo w pamięci uczestników.