2020-03-06

Polowanie wiosenne

Czym zajmują się myśliwi w okresie wiosennym? Na jaką zwierzynę można polować wiosną, a także jak ubrać się na takie polowanie?

 

Na co można polować wiosną?

Nadejście wiosny oznacza dla myśliwych koniec sezonu łowieckiego. Nowy sezon łowiecki rozpoczyna się pierwszego kwietnia, a wiele polowań kończy się z ostatnim dniem marca. Zakaz polowań wynika z nadejścia okresu lęgowego. Wiosną rodzi się nowe pokolenie dzikiej zwierzyny, dlatego jest ona pod szczególną ochroną. Myśliwi wykorzystują ten okres na podpatrywanie dzikiej zwierzyny, jednak trzeba robić to z dużą ostrożnością. Dzikie zwierzęta ze szczególną troską, ale i zawziętością chronią swoje młode przed obecnością ludzi.

 

W okresie wiosennym dopuszczone jest polowanie na następujące gatunki zwierzyny:

  • Dziki – w związku z dużą populacją dzików dopuszczony jest całoroczny odstrzał dzików
  • Lisy – od 01.06 - 31.03
  • Piżmaki – od 10.08 - 15.04
  • Sarny (kozły) – od 11.05 do 30.09

 

dziki na łące
Wiosną dopuszczony jest odstrzał dzików

 

Wiosna to okres, w którym łowiska całkowicie zmieniają swoją kolorystykę. W lasach i na polanach pojawia się zieleń w dziesiątkach odmian. I chociaż w wiosenne dni mogą jeszcze zawitać drobne opady śniegu, to jednak utrzymują się one bardzo krótko. Zieleń budzi się do życia i zachwyca soczystymi kolorami. Wracają także ptaki z ciepłych krajów. Na łowiskach i w lasach pojawiają się całe gromady śpiewających ptaków, które sprawiają, że łowiska stają się bardzo głośne.  Dla prawdziwych miłośników dzikiej natury wiosna to wyjątkowy okres, w którym całe otoczenie zmienia się bardzo dynamicznie i nowe pokolenia zwierząt przychodzą na świat.

 

Wiosenne obowiązki myśliwych

Pomimo, iż okres łowiecki dobiega końca, nie oznacza to dla myśliwych brak obowiązków. Wiosną odbywają się dyżury na polach, które mają na celu ochronę upraw i zapobieganie powstawaniu szkód łowieckich. Oznacza to, że myśliwi dużą część czasu przebywają na skrajach lasów sąsiadujących z polami uprawnymi. Dzika zwierzyna szczególnie zagrażać może zasiewom zbóż, kukurydzy i łubinu. Zadaniem myśliwych jest płoszenie dzików i jeleni z zasiewów.

 

Myśliwi zajmują się także sprawdzeniem stanu paśników i ambon, sadzą drzewa i realizują działania zaplanowane przez swoje koło łowieckie. Wiosna to także okres podsumowań minionego sezonu łowieckiego i planowanie kolejnego. W tym czasie zbierają się łowieckie komisje, które oceniają zdobyte trofea łowieckie.

 

Jak się ubrać na polowanie wiosną?

Ubranie na wiosenne polowanie uzależnione jest od w pierwszej kolejności od temperatury oraz warunków pogodowych. Jeszcze lata temu, przymrozki w pierwsze dni kwietnia nie były czymś wyjątkowym. W ostatnich latach kwiecień i maj to bardzo gorące miesiące. W ciągu dnia temperatury bardziej przypominają lato niż wiosnę.

 

Dobór ubrania uzależniony jest od rodzaju aktywności, które planujemy wykonywać. Jeśli ma to być polowanie z podchodu, wówczas wybierzmy lekką odzież niekrępującą ruchy. Jeśli planujemy polować z zasiadki lub długie godziny obserwować zwierzynę w bezruchu, wówczas wybierzmy ciepłe i wodoodporne ubranie.

 

Jeśli jednak wybierasz się na polowanie w ostatnich dniach marca, pamiętaj o założeniu bielizny termicznej. Pogoda bywa bardzo zmienna. Wczesnym rankiem możliwe są przymrozki. W ciągu dnia może zerwać się zimny wiatr. Bardzo ważny jest także odpowiedni dobór obuwia. Warto sięgnąć po nieprzemakalne buty z grubą podeszwą. W lesie możemy napotkać podmokłe tereny, powstałe po roztapiającym się śniegu. Ubranie w cebulkę i wybór nieprzemakalnej odzieży będzie dobrym rozwiązaniem. Jeżeli planujemy przebywać w lesie długie godziny, różnica temperatur pomiędzy wczesnym rankiem a godzinami popołudniowymi może być bardzo duża. Dlatego dobrze, aby nasze ubranie myśliwskie składało się z kilku warstw, które w każdym momencie będziemy mogli ściągnąć. 

 

W okresie wiosennym wskazany będzie inny kamuflaż niż ten, z którego korzystaliśmy w miesiącach zimowych. Rezygnujemy już z białego kamuflażu, który dobrze sprawdza się w śnieżne dni. Las zaczyna się zielenieć, dlatego w kamuflujących elementach odzieży powinny znajdować się różne odcienie zieleni.

 

Zobacz również

6 zasad przygotowania ubrania na polowanie

6 zasad przygotowania ubrania na polowanie

Każda osoba, która chociaż raz uczestniczyła w polowaniu wie, że jest to wydarzenie, do którego należy się odpowiednio przygotować. Bardzo ważną częścią przygotowań jest dobór właściwego i zgodnego z przeznaczeniem stroju na...
Kamuflaż na polowanie i wzory maskujące

Kamuflaż na polowanie i wzory maskujące

Historia wzorów maskujących, jakie współcześnie są używane, nierozerwalnie łączy się z wojskowością i armią. Warto jednak wiedzieć, że myśliwi stworzyli kilka własnych niezwykłych pomysłów na skuteczny i praktyczny kamuflaż...
Polowania indywidualne - z podchodu czy z zasiadki?

Polowania indywidualne - z podchodu czy z zasiadki?

Polowaniami indywidualnymi nazywamy te, w których bierze udział tylko jeden myśliwy, ewentualnie w towarzystwie pomocnika (niebędący naganiaczem) czy psa. Sposobów na polowanie w pojedynkę jest kilka, jednak w tym artykule przedstawiamy dwa...
Jesienne polowania

Jesienne polowania

Jesień to długo oczekiwana pora roku w myśliwskim kalendarzu. To właśnie w okresie jesiennym myśliwi wyruszają na polowania, wypatrując zwierzyny. Sprawdź, dlaczego jest to najlepszy okres na zbieranie myśliwskich trofeów.
Polowanie wigilijne

Polowanie wigilijne

Wigilia Bożego Narodzenia to szczególny dzień dla myśliwych. Organizowane w tym dniu polowania to bardzo ważna tradycja myśliwska. Sprawdź, jakie są korzenie tej tradycji, a także jak dzisiaj jest ona obchodzona.
Międzynarodowy Dzień Lasów

Międzynarodowy Dzień Lasów

Obchodzony 21 marca Międzynarodowy Dzień Lasów to doskonała okazja, aby podkreślić rolę łowiectwa w zapewnieniu naturalnych ekosystemów leśnych.  A także przypomnieć sobie, jak ważną rolę pełnią lasy w życiu każdego z nas.
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności