2020-07-30

Polowanie na ptactwo wodne 

Polowanie na ptactwo wodne w wielkim uproszczeniu sprowadza się do tropienia i strzelania do zwierzyny. Istnieje możliwość wykonywania tej czynności w pojedynkę lub z pomocą innego myśliwego, a nawet w formie grupowej. Co warto wiedzieć o polowaniu na ptactwo wodne? Jakie rodzaje polowań na ptactwo wodne można wyróżnić?

 

Polowania indywidualne na ptactwo wodne – najważniejsze informacje

Jednym ze sposobów polowań jest indywidualne polowanie, w którym może uczestniczyć sam myśliwy, myśliwy z psem lub myśliwy i pomocnik, pod warunkiem, że nie pełni on funkcji naganiacza.  Planując polowaniem indywidualnym na ptactwo wodne, należy pamiętać, że myśliwy musi mieć zgodę na odstrzał gatunków występujących na obszarze, na którym zamierza wykonywać wspomniane czynności. Wniosek o wydanie zgody należy złożyć odpowiednio wcześniej do zarządcy lub dzierżawcy obwodu. Co więcej, każdy wyjazd musi zostać wpisany do księgi ewidencji pobytu myśliwych na polowaniu indywidualnym, która znajduje się na terenie obwodu łowieckiego. Do popularnych metod polowania indywidualnego na ptactwo wodne są zaliczane:

  • czaty tzw. zasiadka – jest to sposób polowania m.in. na kaczki i gęsi, który wzbudza najmniej niepokoju w łowisku, ale też pozwala dokładnie poznać sztukę – jej wiek, kondycję, łowność czy selekcyjność. Myśliwy decydujący się na tego typu polowanie musi dokładnie poznać przejścia zwierzyny i miejsca żerowania. Metoda ta wykorzystuje ambonę lub naziemne stanowiska obserwacyjne, ale też często specjalne kosze, wyplatane z chrustu lub gałęzi.
  • podchód – jest on stosowany najczęściej w przypadku gęsi. Sposób ten polega na podejściu do zwierzyny na odległość, która umożliwi oddanie celnego strzału. Łowczy musi dokładnie poznać łowisko, zwyczaje zwierząt, ale też umiejętnie czytać ślady czy wyróżniać się wysoką sprawnością fizyczną i dyskretnym poruszaniem w terenie.
  • polowanie z podjazdu – najczęściej stosowane do polowania na gęsi i kaczki. Jest to niezwykle efektywna metoda, pozwalająca na rozległą penetrację łowiska, do której przeprowadzenia wykorzystuje się lekkie sanie lub linijkę, czyli czterokołowy pojazd konny bez bocznych desek. W metodzie tej nie można wykorzystywać samochodów, motorów czy quadów. Polowanie obejmuje objechanie łowiska i znalezienie zwierzyny, a następnie podjechanie na możliwie, jak najbliższą odległość, która pozwoli zająć dogodną pozycję i oddać strzał. W tym sposobie zwierzyna skupia uwagę na oddalającym się pojeździe, przez co myśliwy ma idealne warunki na obserwację i oddanie strzału po zniknięciu pojazdu z pola widzenia.
  • polowanie na dreptaka – jest to świetny sposób na polowanie na kaczki. Wymaga on jednak od myśliwego dobrej kondycji fizycznej i ułożonego psa. To on odgrywa ważną rolę – okłada pole, wykonując stójkę, gdy zwietrzy ptaki, a tym samym daje myśliwemu szansę na podejście na właściwą odległość i oddanie strzału. Pies nie tylko skutecznie tropi ptactwo, ale też płoszy je, gdyż zgodnie z obowiązującym prawem, możliwe jest strzelanie tylko do ptaków w locie.

polowanie na ptactwo wodne

Jak polować na kaczki?

Najlepszą metodą polowania na kaczki jest polowanie na ciągach, kiedy z daleka słychać charakterystyczny poświst oraz na zlotach. Krzyżówki najczęściej w ciągach przebywają na otwartych akwenach, jednak po okresie żniw można je również spotkać na polach pełnych pozostałości po ziarnie. Wybierając takie miejsce, myśliwy powinien zadbać o odpowiednie zamaskowanie, które z pewnością pozwoli osiągnąć sukces podczas polowania.

Dobrą metodą polowania na kaczki jest także polowanie z łodzi. Idealnie, jeśli myśliwemu towarzyszy pomocnik, którego zadaniem będzie sterowanie łodzią wzdłuż szuwarów. Przy tego typu czatowaniu nie wolno korzystać z napędów silnikowych. Na rynku można również znaleźć specjalne wabiki naśladujące głosy wzywających się krzyżówek.

Jak polować na gęsi?

Na gęsi najczęściej poluje się w ciągach, przelotach i na żerowiskach. Zgodnie z prawem można strzelać do gęsi nieznajdujących się w locie. Tego typu czatowanie jest niezwykle trudne – gęsi należą do ostrożnego ptactwa, które żeruje na otwartej przestrzeni, w otwartych tabunach. Myśliwy dobrze znający swój teren świetnie poradzi sobie podczas polowania na przelotach, gdyż gęsi mają swoje stałe trasy, co ułatwia oddanie celnego strzału.

Niezwykle ważną rolę podczas polowania na gęsi odgrywa maskowanie. Wystarczy jeden nieprawidłowy gest czy ruch, a gęsi ominą łowczego szerokim łukiem. Najlepiej planować czatowanie na dni dżdżyste i pochmurne, kiedy ptactwo tego rodzaju leci na wyjątkowo niskiej wysokości.

 

Zobacz również

Myśliwy na polowaniu

Polowanie na kaczki - jak się przygotować?

Polowanie na kaczki wymaga odpowiedniego przygotowania. Mówiąc w skrócie czynność ta sprowadza się do tropienia i strzelania do zwierzyny. Warto jednak pamiętać, że polowanie na kaczki może odbywać się w pojedynkę bądź przy udziale...
Polowanie na ptactwo lądowe

Polowanie na ptactwo lądowe

Polowanie na ptactwo lądowe, tak samo, jak i inną zwierzynę, sprowadza się do jej tropienia i strzelania do niej. Wielu myśliwych decyduje się na robienie tego całą grupą, choć zdarzają się osoby, które uwielbiają polowanie w...
Sokolnictwo - piękny rodzaj łowiectwa

Sokolnictwo - piękny rodzaj łowiectwa

Łowiectwo ma wiele twarzy, a myślistwo w lasach to tylko jedno z jego oblicz. Do tradycyjnych odmian łowiectwa zalicza się także wędkarstwo czy niezwykle ciekawe, chociaż zdecydowanie mniej popularne sokolnictwo.
Międzynarodowy Dzień Lasów

Międzynarodowy Dzień Lasów

Obchodzony 21 marca Międzynarodowy Dzień Lasów to doskonała okazja, aby podkreślić rolę łowiectwa w zapewnieniu naturalnych ekosystemów leśnych.  A także przypomnieć sobie, jak ważną rolę pełnią lasy w życiu każdego z nas.
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności