2020-07-30
Polowanie na ptactwo wodne w wielkim uproszczeniu sprowadza się do tropienia i strzelania do zwierzyny. Istnieje możliwość wykonywania tej czynności w pojedynkę lub z pomocą innego myśliwego, a nawet w formie grupowej. Co warto wiedzieć o polowaniu na ptactwo wodne? Jakie rodzaje polowań na ptactwo wodne można wyróżnić?
Jednym ze sposobów polowań jest indywidualne polowanie, w którym może uczestniczyć sam myśliwy, myśliwy z psem lub myśliwy i pomocnik, pod warunkiem, że nie pełni on funkcji naganiacza. Planując polowaniem indywidualnym na ptactwo wodne, należy pamiętać, że myśliwy musi mieć zgodę na odstrzał gatunków występujących na obszarze, na którym zamierza wykonywać wspomniane czynności. Wniosek o wydanie zgody należy złożyć odpowiednio wcześniej do zarządcy lub dzierżawcy obwodu. Co więcej, każdy wyjazd musi zostać wpisany do księgi ewidencji pobytu myśliwych na polowaniu indywidualnym, która znajduje się na terenie obwodu łowieckiego. Do popularnych metod polowania indywidualnego na ptactwo wodne są zaliczane:
Najlepszą metodą polowania na kaczki jest polowanie na ciągach, kiedy z daleka słychać charakterystyczny poświst oraz na zlotach. Krzyżówki najczęściej w ciągach przebywają na otwartych akwenach, jednak po okresie żniw można je również spotkać na polach pełnych pozostałości po ziarnie. Wybierając takie miejsce, myśliwy powinien zadbać o odpowiednie zamaskowanie, które z pewnością pozwoli osiągnąć sukces podczas polowania.
Dobrą metodą polowania na kaczki jest także polowanie z łodzi. Idealnie, jeśli myśliwemu towarzyszy pomocnik, którego zadaniem będzie sterowanie łodzią wzdłuż szuwarów. Przy tego typu czatowaniu nie wolno korzystać z napędów silnikowych. Na rynku można również znaleźć specjalne wabiki naśladujące głosy wzywających się krzyżówek.
Na gęsi najczęściej poluje się w ciągach, przelotach i na żerowiskach. Zgodnie z prawem można strzelać do gęsi nieznajdujących się w locie. Tego typu czatowanie jest niezwykle trudne – gęsi należą do ostrożnego ptactwa, które żeruje na otwartej przestrzeni, w otwartych tabunach. Myśliwy dobrze znający swój teren świetnie poradzi sobie podczas polowania na przelotach, gdyż gęsi mają swoje stałe trasy, co ułatwia oddanie celnego strzału.
Niezwykle ważną rolę podczas polowania na gęsi odgrywa maskowanie. Wystarczy jeden nieprawidłowy gest czy ruch, a gęsi ominą łowczego szerokim łukiem. Najlepiej planować czatowanie na dni dżdżyste i pochmurne, kiedy ptactwo tego rodzaju leci na wyjątkowo niskiej wysokości.