2020-07-30

Polowanie na ptactwo lądowe 

Polowanie na ptactwo lądowe, tak samo, jak i inną zwierzynę, sprowadza się do jej tropienia i strzelania do niej. Wielu myśliwych decyduje się na robienie tego całą grupą, choć zdarzają się osoby, które uwielbiają polowanie w pojedynkę, w towarzystwie psa. Dziś chcielibyśmy skupić się na zbiorowym polowaniu na ptactwo lądowe. Jakie są jego zasady i rodzaje? Jak przygotować się do polowania na bażanty, grzywacze i inne rodzaje ptactwa?

 

Polowanie zbiorowe na ptactwo lądowe – charakterystyka

Polowania zbiorowe na ptactwa lądowe są organizowane przez dzierżawcę lub zarządcę okręgu łowieckiego. Najczęściej uczestniczy w nich minimum dwóch myśliwych. Tego typu polowania są organizowane między 1 października a 15 stycznia i mogą trwać od wschodu do zachodu słońca. Co ważne – polowanie rozpoczyna się odprawą, a kończy ogłoszeniem króla polowania, którego po ułożeniu pokotu ogłasza prowadzący. W trakcie odprawy myśliwi zapoznają się z zasadami polowania, tj. dowiadują się jakie gatunki będą pozyskiwać, jakie sygnały będą wykorzystywać, ale też jakich zasad bezpieczeństwa muszą przestrzegać. Co istotne, przed polowaniem zbiorowym, każdy uczestnik jest poddawany ewidencji.

 

polowanie na ptactwo ladowe

Jak można polować na grzywacze?

Dla wielu myśliwych polowanie na grzywacze nie jest niczym emocjonującym, aczkolwiek istnieje spora grupa amatorów tego typu spotkań. Polowanie na grzywacze, czyli pewnego rodzaju gołębie, może być organizowane od 15 sierpnia do 30 listopada. Tego typu ptactwo jest niezwykle płochliwe, ale też bardzo ostrożne. Najczęściej poluje się na nie z zasiadki i podchodu, przy użyciu broni śrutowej, przy użyciu śrutu 6 lub drobniejszego. Idealnym miejscem do organizacji polowań są ścierniska i świeżo obsiane pola. Warto wiedzieć, że grzywacze mają tendencję do zbijania się w duże stada, choć niejednokrotnie dla znalezienia takiej gromadki trzeba pokonać długie trasy. Za ogromny sukces można uznać wypatrzenie miejsca ich przelotu bądź też żerowania.

Idealnym gadżetem przydatnym podczas polowania będzie dobra lornetka, choć warto też mieć na wyposażeniu siatkę maskującą. Pomocne mogą się okazać również tzw. bałwanki, czyli sztuczne, plastikowe gołębie, które skutecznie zwabiają żywe stworzenia. Nieco bardziej wymyślną ich wersją, jednakże tak samo skuteczną są karuzele ze sztucznymi gołębiami.

Charakterystycznym zachowaniem gołębi po oddaniu strzału jest powrót do miejsca żerowania – nie warto więc za nimi biegać czy chodzić. Ustrzelenie kilku sztuk i ich rozłożenie w pobliżu stanowiska, również może być dobrym czynnikiem wabiącym.

Warto pamiętać, że każdy sposób oczekiwania na nie jest dobry i skuteczny, jednak sukces jest uzależniony od cierpliwości i odpowiedniego przygotowania.

Jak polować na bażanty?

Na bażanty poluje się z psem, na deptaka lub z naganką. W przypadku chęci zabrania psa, warto postawić na legawca lub płochacza. Tego typu ptactwo lądowe chętnie zażywa suche kąpiele w paprzyskach. Spłoszone bardzo szybko podrywają się do lotu, wykonując ruchy na kształt świecy. Na bażanty poluje się przy wykorzystaniu amunicji śrutowej z ładunkiem śrutu o średnicy 3 lub 3,25 mm. Istnieje możliwość czatowania indywidualnego, jak i grupowego.

Tak jak w przypadku polowania na innego rodzaju ptactwu, udział psów jest obowiązkowy. Psy okazują się pomocne nie tylko do wypłoszenia bażantów, ale też do podniesienia go po strzale, gdyż najczęściej żerują one w wysokich trzcinach i trawach.

W przypadku indywidualnych polowań warto wykorzystać wabik, który ułatwi ich zwabienie do siebie.

Zobacz również

Myśliwy na polowaniu

Polowanie na kaczki - jak się przygotować?

Polowanie na kaczki wymaga odpowiedniego przygotowania. Mówiąc w skrócie czynność ta sprowadza się do tropienia i strzelania do zwierzyny. Warto jednak pamiętać, że polowanie na kaczki może odbywać się w pojedynkę bądź przy udziale...
Polowanie na ptactwo wodne

Polowanie na ptactwo wodne

Polowanie na ptactwo wodne w wielkim uproszczeniu sprowadza się do tropienia i strzelania do zwierzyny. Istnieje możliwość wykonywania tej czynności w pojedynkę lub z pomocą innego myśliwego, a nawet w formie grupowej. Co warto wiedzieć o...
Sokolnictwo - piękny rodzaj łowiectwa

Sokolnictwo - piękny rodzaj łowiectwa

Łowiectwo ma wiele twarzy, a myślistwo w lasach to tylko jedno z jego oblicz. Do tradycyjnych odmian łowiectwa zalicza się także wędkarstwo czy niezwykle ciekawe, chociaż zdecydowanie mniej popularne sokolnictwo.
Gwara łowiecka - historia i przykłady

Gwara łowiecka - historia i przykłady

Myśliwi, dokładnie tak samo, jak większość grup wykonujących określone zadania, posługują się własną mową. Z pewnością nie jest to inny język – jest to gwara środowiskowa – łowiecka, która jest stosowana podczas polowań.
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności