2021-05-07
Polar to doskonałe okrycie wierzchnie sprawdzające się w trudniejszych warunkach. Szczególnie doceniany jest przez osoby stawiające na wygodę i komfort w każdych warunkach. Wybór właściwego nie jest jednak łatwym zadaniem. Który typ będzie lepszy? Jaki sprawdzi się podczas aktywności fizycznych, a jaki podczas codziennego użytkowania? Co warto wiedzieć o polarach i po czym poznać dobry jakościowo model? Podpowiadamy.
Polar to materiał wykonany z różnego rodzaju tworzyw sztucznych. To, co go wyróżnia na tle innych okryć wierzchnich to doskonała izolacja cieplna, hydrofobowość, a przy tym zapewnia odpowiedni przepływ powietrza – oddychalność. Specjaliści wyjaśniają, że nawet w porównaniu z wełną wypadają dużo lepiej. Co najważniejsze – nawet w wilgotnych warunkach, po kontakcie z wodą, zachowują swoje doskonałe warunki.
Materiał ten został wyprodukowany w 1979 roku i opatentowany przez Malden Mills. Pomysł do jego wyprodukowania powstał po przeanalizowaniu futra niedźwiedzia. Składa się ono z cieniutkich rureczek, które zapewniają skuteczną izolację termiczną, lecz nie absorbują wody. Dokładnie taką samą budowę rureczek odtworzono przy wykorzystaniu poliestru – surowca wykorzystywanego przy produkcji plastikowych butelek. Aktualnie wiele polarów jest produkowanych również z recyklingowanych butelek.
Producenci oferują polary o różnej gramaturze. Najmniejsza z nich to 100g/m2 – są to tzw. setki. Z uwagi na niską gramaturę surowca, są niezwykle cienkie, idealne do noszenia jako pierwsza warstwa. Najczęściej są dostępne w postaci bluzy z zamkiem rozpinanym do połowy. W zależności od oczekiwań użytkownika mogą być również wzbogacone o spodnie. Nie są one jednak najgrubsze, stąd też doskonale sprawdzają się jako docieplenie, druga warstwa spodni w okresie zimowym. Odpowiednio uszyte wyróżniają się wysoką odpornością na wodę i zabrudzenia, a przy tym są lekkie, stąd też często są wybierane jako uzupełnienie odzieży do aktywności fizycznej.
Kolejnym rodzajem są polary o gramaturze 200g/m2 – są one nieco grubsze i z tego względu często przypominają tradycyjne kurtki. Są wyposażone w zamek na całej długości, wysoki kołnierz i często boczne kieszenie. Ich grubość sprawia, że są bardzo ciepłe i mogą być wykorzystywane jako odzież pomiędzy cienkim polarem a kurtką z membraną. Z uwagi na fakt, iż dobrze utrzymują ciepło, mogą być noszone nawet zimą.
Najgrubszymi polarami są wersje o gramaturze 300g/m2. Są nie tylko najgrubsze, ale również najcieplejsze. Z tego też względu są ciężkie, ale też doskonale grzeją. Najczęściej poza zamkiem są wyposażone w kaptur zapewniający skuteczną ochronę głowy przed zimnem. Doskonale sprawdzają się zarówno podczas mrozów i zimowych wycieczek, nawet podczas zimowych aktywności fizycznej. Nie są jednak polecane do wykorzystania podczas chłodniejszych wiosennych i letnich dni – są bowiem zbyt ciepłe.
Wybierając odpowiedniej jakości polar, warto zwrócić uwagę na wiele czynników. Wśród najważniejszych znajdują się: