2021-04-13
Parki narodowe w Polsce to miejsca o wyjątkowych, wręcz unikatowych walorach przyrodniczych. Aktualnie w Polsce jest ich aż 23 – są rozsiane na terenie całego kraju, a ich powierzchnia wynosi więcej niż 1000 ha. Ich niewątpliwą zaletą jest nienaruszona fauna i flora oraz czyste powietrze. Wypoczynek w takich warunkach jest nie tylko przyjemny, ale również pozwala poznać wyjątkowe krajobrazy. Co warto o nich wiedzieć?
Parki narodowe to dobro wspólne, które pozwala turystom podziwiać piękne krajobrazy i roślinności, ale też dzikie zwierzęta. Na ich terenie są wyznaczone szlaki – tylko nimi można zwiedzać teren. Są one tak zaprojektowane, by odwiedzający mogli zobaczyć najciekawsze zakątki. Każdy z polskich parków narodowych wyróżnia się czymś inny - jedne mają wartości ekologiczne, inne są doceniane za piękne widoki, a jeszcze inne za bogactwo roślin i zwierząt. Jako przykład można wskazać Tatrzański Park Narodowy – pozwala on podziwiać Tatry i cieszyć się wyjątkowymi widokami. Natomiast Słowiński Park Narodowy urzeka wydmami ruchomymi i bogactwem ptactwa. Na uwagę zasługuje również Białowieski Park narodowy – królestwo żubra.
Obszary, które zostały objęte parkiem narodowym, wyróżniają się jakością – ich teren nie może być zmieniony przez człowieka. Muszą mieć wyjątkowe wartości przyrodnicze, naukowe, kulturowe, edukacyjne i społeczne. Ich zadaniem jest ochrona walorów krajobrazowych i przyrodniczych określonego obszaru. Można powiedzieć, że mają chronić przed dewastacją roślin i zwierząt. Tereny mogą być objęte ochroną krajobrazową, czynną lub ścisłą.
Najstarszym parkiem narodowym w Polsce jest Pieniński Park Narodowy. Jego historia sięga 1932 roku. Z kolei za największy jest uznawany Biebrzański Park Narodowy – jego powierzchnia wynosi 592,23 km2. Wspominając o ciekawostkach warto zaznaczyć, że jedynym polskim parkiem narodowym, który znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO jest Białowieski Park Narodowy, przy czym aż dziewięć zostało uznanych za rezerwat biosfery UNESCO. Warto również wiedzieć, że większość parków należy do Natura 2000, tj. europejskiej sieci ochrony przyrody.
Polskie parki narodowe urzekają bogatą fauną i florą. Doceniają je nie tylko specjaliści, ale też turyści. Ornitolodzy chętnie odwiedzają Słowiński Park Narodowy i obserwują czaple. Amatorzy podziwiają Wigierski Park Narodowy i znajdujące się na jego terenie storczyki. Fani fotografii z kolei uwielbiają Tatrzański Park Narodowy, gdyż mogą podziwiać na jego terenie różne gatunki zwierząt, w tym kozice.
Każdy park narodowy zachwyca czymś innym. Urzekają roślinnością, zwierzyną i bogatą różnorodnością. Wędrówki po tych terenach są polecane nie tylko osobom związanymi z branżą, ale też wszystkim obywatelom. Spacer po tak wyjątkowych terenach pozwala nie tylko poznać walory Polski, ale też odpocząć, zrelaksować się i pooddychać świeżym powietrzem.
Warto również wiedzieć, że pomimo iż w Polsce są 23 parki narodowe, to aktualnie są prowadzone prace mające na celu utworzenie nowych, tj. Jurajskiego, Turnickiego, Mazurskiego, Szczecińskiego, a także Dolina Nowej Odry czy Lasy Mirachowskie.