2022-04-13
Mówiąc o obwodzie łowieckim mamy na myśli obszar o powierzchni minimum 3000 hektarów, który charakteryzuje się odpowiednimi warunkami umożliwiającymi prowadzenie łowiectwa. Myśliwi powinni jednak na ich temat wiedzieć nieco więcej. Poniżej wyjaśniamy jakie typy obwodów łowieckich można wyróżnić, kto wyznacza obwody i jakich zasad należy przestrzegać podczas ich tworzenia, ale też wiele więcej informacji.
Obwód łowiecki to administracyjnie wyodrębniony obszar gruntów przeznaczony dla celów łowieckich. Jego powierzchnia wynosi minimum 3000 hektarów, jednak najczęściej nie jest większa niż 10 000 hektarów. Szczegółowe informacje na temat obwodów łowieckich prezentuje ustawa Prawo łowieckie z 13 października 1995 roku, a konkretnie rozdział 5.
Zgodnie z powyższym, obwody łowieckie dzielą się na:
Warto jednak zaznaczyć, że istnieje szereg obszarów, które nie mogą wchodzić w skład obwodów łowieckich. Należą do nich:
Organem odpowiedzialnym za wyznaczanie obwodów łowieckich oraz dokonywanie zmian dotyczących ich granic jest sejmik województwa. W tym celu konieczne jest podjęcie uchwały, po wcześniejszym zasięgnięciu opinii Polskiego Związku Łowieckiego, dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych oraz właściwej Izby Rolniczej.
W części sytuacji może się zdarzyć, że obwód łowiecki będzie znajdował się na terenie dwóch lub więcej województw. W takiej sytuacji uchwałę może podjąć sejmik województwa właściwy dla obszaru, który jest przeważający. Konieczne jest jednak przeprowadzenie uzgodnień z pozostałymi sejmikami.
Podczas tworzenia obwodów łowieckich należy kierować się obowiązującymi zasadami. Wśród nich znajdują się:
Obwody łowieckie mogą być oddawane kołom łowieckim w dzierżawę. Zdarzają się jednak sytuacje, że żadne z nich nie są zainteresowane wydzierżawieniem terenu – wówczas można go udostępnić innemu podmiotowi. Dzierżawa w takiej sytuacji jest możliwa jednak jedynie do momentu, gdy koło łowieckie złoży ofertę na jego wydzierżawienie.
Warto również wiedzieć, że w niektórych sytuacjach, po wydaniu decyzji Ministra właściwego do spraw środowiska, obwody łowieckie mogą zostać wyłączone z dzierżawy i wykorzystywane w celu:
Warto również pamiętać, że obwody łowieckie są oddawane w dzierżawę na okres nie krótszy niż 10 lat. Po upływie tego czasu, pierwszeństwo dzierżawy ma poprzednia jednostka, która korzystała z terenu.
Czym jest obwód łowiecki wyjaśniliśmy wyżej. Jeśli chodzi o łowisko, to jest to jednostka przyrodnicza o jednorodnych warunkach środowiskowych. Co ważne – jego granice są naturalnie wyznaczane przez środowisko – np. drogi, szosy czy nawet rzeki. Środowisko wyróżnia cztery rodzaje łowisk, mianowicie: polne, leśne, wodne i górskie.
Czy w związku z tym obwód łowiecki i łowisko to to samo? Nie. Łowisko można podzielić na kilka obwodów łowieckich i tak samo, obwód łowiecki można podzielić na kilka łowisk.