2022-06-01

Nowe technologie stosowane w łowiectwie

Łowiectwo kojarzy się głównie z tradycyjnymi rozwiązaniami. Okazuje się jednak, że i tu docierają nowe technologie, które ułatwiają myśliwym wykonywanie obowiązków. Ogrom problemów i wyzwań wymaga odpowiedniego postępowania zarówno w zakresie skuteczności, jak i bezpieczeństwa. Nowe technologie stosowane w łowiectwie pozwalają m.in. skuteczniej obserwować teren. Co warto o nich wiedzieć?

 

Lornetka termowizyjna

Nowe technologie w łowiectwie a tradycje

Myślistwo dla wielu to nie tylko pasja, ale również konieczność wykonywania wielu istotnych zadań. Odpowiednie podejście do wykonywanych obowiązków jest niezwykle ważne – działania myśliwego muszą być skuteczne. Tylko w ten sposób mogą zadbać odpowiednio o przyrodę, ale też bezpieczeństwo swoje i zwierzyny leśnej. W tym celu w swojej pracy muszą wykorzystywać nie tylko tradycyjną, wysokiej jakości broń myśliwską, ale też szereg innych urządzeń. Jednymi z nich są lornetki termowizyjne – urządzenia, które ułatwiają obserwację terenu nie tylko w ciągu dnia, ale też w nocy.

Lornetka termowizyjna – co warto o niej wiedzieć?

Lornetka termowizyjna to nowoczesne urządzenie, które pozwala uzyskać dobry obraz podczas obserwacji zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, bez względu na jakość czy obecność światła. To właśnie jej ogromna zaleta – działa nawet w sytuacji, gdy całkowicie brakuje sztucznego bądź naturalnego światła.

Myśliwi muszą jednak pamiętać, iż zgodnie z prawem nie mogą używać podczas polowań urządzeń optycznych, których obraz nie powstaje w świetle naturalnych. Wyjątek stanowią lornetki używane do obserwacji, które nie są elementem wyposażenia broni. Stąd też myśliwi mogą korzystać z noktowizji i termowizji. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że stosowanie tego typu rozwiązań zostało poszerzone w momencie wystąpienia epidemii ASF. Dzięki temu działania myśliwych mogły przynieść jeszcze lepsze efekty.

Jeszcze kilkanaście lat temu noktowizja była elementem uznawanym za nowoczesne rozwiązanie stosowane w łowiectwie. Dzięki urządzeniom noktowizyjnym możliwe było wzmocnienie światła szczątkowego. Z pomocą przyszła jednak termowizja. Dzięki światłu podczerwonemu możliwe jest uzyskanie dostępu do szerszego zakresu danych. Warto przy tym pamiętać o tym, że w terenie poszczególne obiekty różnią się między sobą swoją temperaturą. Dzięki lornetce termowizyjnej myśliwy zyskuje dostęp do obrazu, który szczegółowo określa temperaturę. W efekcie polujący nie tylko może efektywniej trafiać w zwierzynę, ale też działa bezpiecznie i humanitarnie. Lornetki termowizyjne pozwalają bowiem skutecznie identyfikować cel i precyzyjnie oddawać celny strzał.

 

 

Zobacz również

Elementy ostrzegawcze w odzieży myśliwskiej

Elementy ostrzegawcze w odzieży myśliwskiej

Sezon polowań zbiorowych to wyjątkowy czas dla myśliwych. Muszą oni bowiem pamiętać, że obowiązujące przepisy prawa zobowiązują ich nie tylko do przestrzegania określonych zasad dotyczących sposobu polowania na zwierzynę, ale też...
Zasady bezpieczeństwa na polowaniu

Zasady bezpieczeństwa na polowaniu

Zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa podczas polowań powinno być najważniejsze dla każdego myśliwego. Uczestnicy polowań, czy to indywidualnych, czy też zbiorowych, powinni przestrzegać określonych zasad. Tylko tak wszyscy...
Bielizna na polowanie

Bielizna na polowanie

W garderobie każdego myśliwego powinna znaleźć się nie tylko odpowiednia odzież myśliwska, ale też bielizna. Szczególnie cenna jest bielizna termoaktywna oraz polarowa – zapewniają one odpowiedni komfort termiczny użytkownikowi zarówno...
Obwody łowieckie

Obwody łowieckie

Mówiąc o obwodzie łowieckim mamy na myśli obszar o powierzchni minimum 3000 hektarów, który charakteryzuje się odpowiednimi warunkami umożliwiającymi prowadzenie łowiectwa. Myśliwi powinni jednak na ich temat wiedzieć nieco więcej.
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności