2020-12-04

Naganka – ważna część polowania zbiorowego

Wielu myśliwych uwielbia polowania zbiorowe. Są one organizowane między początkiem października a połową stycznia. Zwykle trwają od wschodu do zachodu słońca. Myśliwi chętnie biorą udział w tego typu wydarzeniach, gdyż pozwalają zapoznać im się z charakterem łowów oraz sposobem ich organizacji. Jak wygląda polowanie zbiorowe? Jaką rolę odgrywa w nim naganka? I na czym polega? Wszystko to wyjaśniamy w artykule poniżej.

 

Pies myśliwski na polowaniu zbiorowym

Polowanie zbiorowe – charakterystyka

Polowania zbiorowe są organizowane przez dzierżawcę albo zarządcę okręgu łowieckiego. Musi w nich uczestniczyć minimum dwóch myśliwych, a w przypadku polowań na zające – sześciu. Są one prowadzone przez łowczego lub prowadzącego polowanie, który jest wyznaczany przez zarząd koła myśliwskiego. Osoba ta odgrywa bardzo ważną rolę, gdyż jest odpowiedzialna za przestrzeganie przepisów i zapewnienie bezwzględnego bezpieczeństwa. Ważny jest również fakt, że myśliwi biorący udział w polowaniu, nie mogą kwestionować jego postanowień.

Samo wydarzenie rozpoczyna się odprawą, a kończy ogłoszeniem króla polowania. Na odprawie łowczy dowiadują się, jakie gatunki będą pozyskiwać, poznają sygnały wykorzystywane podczas polowania i obowiązujące zasady bezpieczeństwa, które bezwzględnie muszą przestrzegać. Przed przystąpieniem do działania, wszyscy uczestnicy polowania muszą zostać poddani ewidencji.

Wyróżnić można kilka rodzajów polowań zbiorowych, wśród których znajdują się:

  • polowanie pędzeniami,
  • polowanie na ptactwo i drapieżniki,
  • polowanie szwedzkie, austriackie i z ambon,
  • polowanie na dziki z psami,
  • polowanie z ptakami łowczymi.

W każdym ze wspomnianych rodzajów polowań udział biorą naganki. Czym są?

Naganka – co to takiego?

Naganka to jeden naganiacz lub ich grupa, która jest zobowiązana do ścisłej współpracy między sobą podczas polowania. Pod pojęciem naganiacza, jak sama nazwa wskazuje, rozumie się uczestnika polowania, którego zadaniem jest naganianie zwierzyny. Warto pamiętać, że polowanie naganką może odbywać się od 1 października do 31 stycznia. Ograniczenie to nie dotyczy jedynie polowań zbiorowych na ptactwo łowne, drapieżniki oraz w celu poszukiwania postrzałka z psem na oku.

Jakie zasady panują podczas polowania?

Uczestnicy polowań zbiorowych muszą znać i przestrzegać licznych zasad. Wśród najważniejszych znajdują się:

  • zakaz strzelania do zwierzyny w miocie, jeśli naganka znajduje się od myśliwego w odległości mniejszej niż 150 metrów w terenie otwartym bądź nie mniejszej niż 100 metrów w terenie leśnym
  • myśliwy może oddawać strzały do ptactwa w locie, w kierunku naganki pod warunkiem, że strzał jest oddawany w górę, pod kątem nie mniejszym niż 60 stopni, a na linii strzału nie ma gałęzi i innych przeszkód.

Obowiązkowym elementem każdego polowania jest sporządzenie listy naganiaczy, dokonanie ich odprawy, przedstawienie warunków polowania, w tym obowiązków i sposobów zachowywania się w trakcie wydarzenia. Bardzo ważne jest to, by osoby pełniące funkcję naganiaczy otoczyć opieką i regularnie sprawdzać ich obecność podczas polowania.

Należy również wiedzieć, że prowadzący polowanie jest zobowiązany do wyposażenia naganiaczy w odpowiednią odzież, która zapewnia ich dobrą widoczność. Warto również pamiętać, że w trakcie odprawy naganka ustawia się po lewej stronie prowadzącego polowanie.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Naganiacze najczęściej biorą udział w polowaniach zbiorowych, choć z ich pomocy można korzystać również w trakcie indywidualnych łowów. Sytuacja ta dotyczy jedynie polowań na drapieżniki przy stogach i norach oraz na ptactwo. Dodatkowo, poza koniecznością przestrzegania licznych zasad muszą znać specjalne sygnały dźwiękowe, oznaczające np. ruszenie z naganki.

Często zdarzają się sytuację, że rolę naganki przejmują myśliwi. W takiej sytuacji osoba ta ma bezwarunkowy zakaz oddawania strzałów, a ewentualna broń, którą ma przy sobie w procesie naganiania, musi być rozładowana. I w tym wypadku istnieje pewien wyjątek. Otóż, jeżeli nagankę stanowi wyłącznie jeden lub dwóch myśliwych korzystających z psów, to prowadzący polowanie może zezwolić jednemu z nich lub obydwu na oddanie strzału w trakcie pędzenia. Zgoda ta dotyczy jedynie polowania na dziki.

Warto również wiedzieć, że naganka to nie tylko grupa osób naganiających zwierzynę. Tego rodzaju uczestnicy polowań mogą również brać udział w pokocie czy też pomagać myśliwym w trakcie inwentaryzacji zwierzyny, np. przy metodzie próbnych pędzeń.

Zobacz również

Ambona - wspomaganie polowania

Ambona - wspomaganie polowania

Ambona to jeden z rodzajów stanowiska myśliwskiego, które służy do polowania z zasiadki. Tego typu łowy polegają na oczekiwaniu przez myśliwego na spotkanie ze zwierzyną w zaplanowanym miejscu. Chcąc zapewnić jej właściwy stan, powinna...
Polowanie zbiorowe - poszczególne etapy, przebieg

Polowanie zbiorowe - poszczególne etapy, przebieg

Polowania zbiorowe mogą być organizowane w określonym terminie – od początku października aż do połowy stycznia. Co istotne – mogą się one odbywać jedynie od wschodu do zachodu słońca. Myśliwi chętnie biorą w nich udział –...
Psy myśliwskie w Polsce

Psy myśliwskie w Polsce

Uwielbiasz polowania i zastanawiasz się nad kupnem psa? Interesują Cię rasy psów myśliwskich? Koniecznie przeczytaj!
Rola psa myśliwskiego w polowaniu

Rola psa myśliwskiego w polowaniu

Psy myśliwskie towarzyszą człowiekowi podczas polowań od wielu lat. Początkowo pomagały jedynie w naganianiu zwierzyny, dzięki czemu myśliwi mogli skutecznie polować. W nagrodę otrzymywały pożywienie i schronienie. Z czasem ich rola...
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności