2017-02-15
Umiejętność rozpalenia ognia, jest jedną z najbardziej pożądanych umiejętności podczas wyprawy survivalowej. Ze względu na ryzyko wystąpienia niskich temperatur, uczestnicy survivalu muszą potrafić rozpalić ogień, aby uchronić swoje ciało przed odmrożeniem. Ogień to jednak dużo więcej niż tylko ciepło. Jest on niezbędny także do oświetlenia terenu, przygotowania jedzenia, czy zaznaczenia swojej obecności. W skrajnych przypadkach może także zostać wykorzystany do wezwania służb ratunkowych.
Krzesiwo to wręcz niezbędny element wyposażenia każdego survivalowca. Absolutnie największą zaletą krzesiwa jest jego wytrzymałość. Duża odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz zmieniające się warunki atmosferyczne sprawia, że krzesiwo jest zdatne do użytku niemal w każdych okolicznościach i warunkach pogodowych.
Obecnie krzesiwa wykorzystywane są najczęściej w sytuacjach ekstremalnych, kiedy tradycyjne zapałki czy zapalniczki zawodzą. W przypadku intensywnych opadów musimy liczyć się z ryzykiem przemoknięcia zapałek. Zapalniczki mają ograniczoną żywotność i w przypadku skończenia się gazu, będzie ona całkowicie bezużyteczna. Decydując się na skorzystanie z krzesiwa należy pamiętać, iż z jego pomocą otrzymujemy jedynie iskrę, a nie pełny ogień. Dlatego warto przed wyjściem na wyprawę survivalową dokładnie przećwiczyć korzystanie z krzesiwa. Nauka szybkiego zapalania ogniska może okazać się niezwykle cenną umiejętnością w czasie zimowej wyprawy survivalowej.
Tradycyjne krzesiwa złożone są z dwóch części, tj. z iskrownika oraz elementu iskrzącego. W wyniku szybkiego pocierania iskrownikiem o krzesiwo otrzymujemy iskry. Dobrej jakości krzesiwa dają iskry nawet o temperaturze 2500 - 3000°C, co pozwala na rozpalenie ognia w każdych warunkach, niezależnie od pogody, czy też wysokości na której się znaleźliśmy.
Przy wyborze krzesiwa trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na następujące aspekty: