2021-01-28
Wiele osób uważa, że kłusownictwo to tylko polowanie na gatunki zagrożone. Czy rzeczywiście tak jest? Część osób twierdzi wręcz, że kłusownictwo nie dotyczy naszych regionów. Że odbywa się ono tylko w odległych terenach w formie np. polowania na słonie. Czym rzeczywiście jest kłusownictwo i jakie działania obejmuje? Co grozi kłusownikom za przyłapanie na takim działaniu? Wyjaśniamy poniżej.
Wnyki
Kłusownictwo to bezprawne zabijanie, chwytanie czy ściganie zwierzyny oraz łowienie ryb, a także polowanie w niedozwolonym miejscu, czasie i w niedozwolony sposób. W Polsce pod pojęciem działań kłusowniczych kryją się:
Kłusownictwo to nie jest etyczne polowanie i obcowanie z przyrodą. Niestety – jest to całkowite przeciwieństwo racjonalnego polowania organizowanego przez myśliwych, przez co ma negatywny wpływ na środowisko i zwierzynę. Działalność taka:
Kłusowników dzieli się na trzy grupy. Pierwsza z nich to myśliwi, którzy mają odpowiednie uprawnienia do polowania na zwierzynę, jednak ich działania nie są zgodne z zasadami etyki łowieckiej. Drugą grupą są osoby, które nie mają niezbędnych uprawnień, a polowania na zwierzynę, które organizują, są hobby przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Niestety, wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z faktu, jakie ogromne straty powodują ich działania. Ostatnią grupą kłusowników są ludzie biedni, dla których działania te są sposobem na zdobycie pożywienia i pieniędzy.
Zgodnie z obowiązującą Ustawą Prawo łowieckie, kłusownik podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Sama kara więzienia jest stosowana niezwykle rzadko, gdyż jej nałożenie wymaga złapania osoby na tzw. gorącym uczynku. Niestety – z roku na rok liczba odnotowywanych przejawów kłusownictwa rośnie. Jak przeciwdziałać takiemu zachowaniu?
Uznano, że najważniejsze jest edukowanie dzieci i młodzieży w zakresie kłusownictwa oraz zwracanie uwagi na problem społeczeństwu. Dość często w lasach są montowane fotopułaki, które rejestrują zakładanie sideł czy wnyków.
Niestety, kłusownictwo jest ogromnym problemem dla całego społeczeństwa. Nie tylko przyrodnicy, myśliwi czy leśniczy chcieliby oglądać przyrodę taką, jaką została stworzona. Podziwianie zwierząt daje nie tylko ogromną satysfakcję, ale też pozwala poznać przyrodę, ich zachowanie i przeżyć wyjątkowe chwile w otoczeniu przyrody. Stąd też osoby, które zauważą nieprawidłowe, podejrzane działania prowadzone w lesie, powinny zawiadomić odpowiednie służby – Straż Leśną lub Policję, które właściwie zajmą się sprawą.