2018-11-06

Polowania jesienią

Jesień to długo oczekiwana pora roku w myśliwskim kalendarzu. To właśnie w okresie jesiennym myśliwi wyruszają na polowania, wypatrując zwierzyny. Sprawdź, dlaczego jest to najlepszy okres na zbieranie myśliwskich trofeów.

 

Polowanie w okresie jesiennym

Końcówka lata oznacza dla myśliwych jedno – konieczność przygotowania się do nadchodzących polowań. Myśliwi mogą polować na zwierzynę zgodnie z okresami polowań wskazanymi dla danego okręgu łowieckiego. Poza nielicznymi gatunkami zwierzyny (obecnie są to m.in. dziki, tchórze, kuny domowe, piżmaki), na które można polować niemal cały rok w większości okręgów łowieckich w Polsce, to jednak najbardziej okazałe gatunki zwierzyny dostępne są dla myśliwych tylko w wybranych okresach.

 

Historia jesiennych polowań

Jesienne polowania były niezwykle ważną i oczekiwaną tradycją w XIX wiecznej Polsce. Właściciele majątków ziemskich niemal cały rok przygotowywali się na ten okres, aby jesienne polowania przyniosły jak najobfitsze zbiory. Każde duże polowanie poprzedzone było uroczystym przyjęciem organizowanym w domu gospodarza, na które przybywała elita myśliwska i dworska, a także majętna i wpływowa szlachta. Przygotowania do polowań rozpoczynały się kilka tygodni wcześniej. Wymagały wyznaczenia terenu łowieckiego, wyboru naganiaczy, a także zaplanowania wystawnych przyjęć, podczas których, właściciel majątków ziemskich mogli pochwalić się swoim dobytkiem. Wspólne polowania stanowiły najważniejszy punkt programu. Poza nimi organizowano także inne atrakcje np. turnieje strzeleckie, czy popisy jazdy konnej.

 

Jak przygotować się do sezonu łowieckiego?

Przygotowania do jesiennego polowania w pierwszej kolejności wymagają od myśliwego bardzo dokładnego zapoznania się z przepisami obowiązującymi w danym okręgu, które dotyczą zgody na odstrzał konkretnych gatunków zwierzyny. Bardzo ważne jest także odpowiednie przygotowanie sprzętu oraz skompletowanie odzieży myśliwskiej, która zagwarantuje komfort i wygodę podczas polowania. Bardzo pomocne okazują się także częste obserwacje zwierząt leśnych, tak aby w czasie samego polowania łatwiej było dotrzeć do miejsc,  w których najczęściej przebywają. W okresie jesiennym większość okręgów łowieckich organizuje liczne polowania zbiorowe, w których udział wymaga zapoznania się z licznymi zasadami.

 

Na jakie gatunki zwierzyny można polować jesienią?

Wraz z początkiem września w większości okręgów otwierają się okresy polowań m.in. dla następujących gatunków:

  • jelenie (byki, łanie, cielęta),
  • daniele (byki, łanie, cielęta),
  • borsuki,
  • tchórze, kuny,
  • kuropatwy,
  • gęgawy,
  • słonki,
  • jarząbki.

Nieco później, bo z początkiem października otwierają się okresy polowań na takie gatunki, jak:

  • sarny (koźlęta, kozy),
  • bażanty (koguty, kury),
  • muflony (tryki, owce, jagnięta).
Polowania na muflony
Polowania na muflony cieszy się w Polsce dużym zainteresowaniem myśliwych

Piękno polowania jesiennego

Polowania jesienią to piękne spektakle, które odbywają się w cudownej kolorowej scenografii leśnej. Jesienią rozpoczynają się także okresy godowe jeleni, które stanowią szczególnie pożądane trofeum myśliwskie. To właśnie w okolicach drugiej połowy września na rykowiskach byki jeleni konkurują o względy łań, prezentując potęgę głosu oraz poroży. Rozlegające się czasem przez całą noc odgłosy jeleni to dla myśliwych wyraźny znak, że do zdobycia będą piękne trofea myśliwskie. Sama obserwacja walczących między sobą jeleni szlachetnych, które chcą udowodnić swoją dominację w chmarze, to wyjątkowa gratka dla myśliwych. Warto jednak podkreślić, że wybierający się na polowanie myśliwi, powinni doskonale zdawać sobie sprawę z tego, które ze zwierząt mogą podlegać odstrzałowi, a które pozostają pod ochroną. Naruszenie tych przepisów wiąże się z rygorystycznymi konsekwencjami prawnymi.

 

 

 

Zobacz również

Psy myśliwskie w Polsce

Psy myśliwskie w Polsce

Uwielbiasz polowania i zastanawiasz się nad kupnem psa? Interesują Cię rasy psów myśliwskich? Koniecznie przeczytaj!
10 pomysłów na prezent dla myśliwego

10 pomysłów na prezent dla myśliwego

Sprawdź nasze propozycje prezentów dla myśliwego. Polecamy prezenty w różnych przedziałach cenowych dla początkujących i profesjonalnych myśliwych.
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności