2017-06-14
Każdemu miłośnikowi polowań i natury z pewnością nie raz przez myśl przeszło dołączenie do grona profesjonalnych myśliwych, aby w pełni legalnie oddać się swojej pasji. Należy jednak zaznaczyć, że aby zdobyć odpowiednie uprawnienia i co za tym idzie - stać się pełnoprawnym myśliwym, trzeba spełnić konkretne warunki. Zapoznaj się z tym artykułem, by dowiedzieć się jakie.
Do PZŁ - Polskiego Związku Łowieckiego może dołączyć jedynie osoba pełnoletnia posiadająca polskie obywatelstwo, niekarana za przestępstwa określone w ustawie "Prawo Łowieckie", która wyróżnia się moralnym i etycznym postępowaniem, umożliwiającym jej prawidłowe wykonywanie obowiązków łowieckich. Co więcej, kariera każdego, profesjonalnego myśliwego musi zacząć się od rocznego stażu, w czasie którego kandydat nabywa wymaganych umiejętności oraz niezbędnej wiedzy. Można go odbyć na następujące sposoby:
Warto jednak zaznaczyć, że osoby, które spełniają konkretne warunki, określone w Prawie Łowieckim, nie są zobowiązane do odbycia opisanego powyżej rocznego stażu. Taki wyjątek stanowią:
Kolejnym etapem na drodze prowadzącej do uzyskania legitymacji członkowskiej PZŁ, a tym samym - pozwolenia na prowadzenie działalności myśliwskiej, jest odbycie 2 tygodniowego szkolenia organizowanego przez zarząd okręgowy PZŁ, które dostarczy przyszłemu myśliwemu kolejną dawkę rzetelnej wiedzy. Zostanie ona sprawdzona na ostatnim etapie przygotowań kandydata - podczas egzaminu państwowego, weryfikującego nabyte przez niego kompetencje łowieckie. Składa się on z: testu pisemnego, części ustnej, a także sprawdzianu umiejętności strzeleckich aspirującego myśliwego.
Pozytywny wynik egzaminu uprawnia do otrzymania legitymacji członkowskiej PZŁ. Aby ją dostać i co za tym idzie − móc w pełni cieszyć się ze zdobytych uprawnień, należy złożyć do PZŁ odpowiednią dokumentację: deklarację członkowską, zaświadczenie o niekaralności, a także uiścić wpisowe (obecnie jest to 960 zł) i roczną składkę. Następnie zarząd wystawia legitymację, a także zaświadczenie o zdanym egzaminie, dzięki któremu możemy starać się o pozwolenie na broń myśliwską.
Po zaliczonym egzaminie sprawdzającym naszą wiedzę i umiejętności, a także uzyskaniu pozwolenia na posiadanie broni myśliwskiej, warto zadbać o wyposażenie się w niezbędny sprzęt oraz akcesoria, które ułatwią i uprzyjemnią nam polowania. W garderobie pasjonata myślistwa powinny znaleźć się ubrania, które zapewnią mu komfort i ochronę w każdej temperaturze. Co więcej, należy zaopatrzyć się również w odpowiedni sprzęt survivalowy, dzięki którym niestraszne nam będą trudne warunki terenowe. Co za tym idzie, każdy myśliwy powinien posiadać: