2017-11-30

Rozporządzenia w sprawie broni

Na początek warto zauważyć, że kwestia poruszania się z bronią w miejscach publicznych obarczona jest wieloma aspektami prawnymi. W ostatnim czasie mówi się wiele o pomyśle wprowadzeniu zmian w ustawie o broni palnej. Jednak, na chwilę obecną obowiązują jeszcze stare przepisy.

 

Warto przytoczyć tutaj dwa ważne dokumenty: Ustawę o broni i amunicji z 1999 roku oraz, co będzie interesować wszystkich planujących wynieść broń z domu, Rozporządzenie Ministrów Transportu I Gospodarki Morskiej Oraz Spraw Wewnętrznych I Administracji z dnia 10 kwietnia 2000 r. w sprawie przewożenia broni i amunicji środkami transportu publicznego. Pierwszy polecamy przeczytać nie tylko myśliwym, ale też wszystkim pasjonatom i kolekcjonerom broni - czy to sportowej, czy białej. W tym dokumencie stwierdzono, co dokładnie w świetle prawa zostało uznane za broń i jakie wobec niej ma obowiązki właściciel.

 

Przenoszenie rozładowanej broni

Odbyło się już wiele dyskusji rozbierających na czynniki pierwsze każdy zapis. Amatorzy oraz miłośnicy broni doszukują się prawnych nieścisłości i intensywnie je omawiają. Rzeczywiście, czasem zapisy w różnych ustawach mogą się zdawać niejasne początkującym. Mamy na to jedną radę - aby ustrzec się przed kłopotami podczas noszenia oraz przenoszenia broni (nawet podczas transportu własnym samochodem), warto zastosować się do jednej zasady. Broń zawsze, ale to zawsze powinna być rozładowana. Amunicja musi bezdyskusyjnie znaleźć się poza bronią. Rodzić się może pytanie, czy może ona być w takim razie w wyciągniętym bębnie, ale doradzamy unikać nawet takiego rozwiązania i w miarę możliwości rozmontujmy wszystko. Nie zajmuje to dużo czasu, a prawdopodobnie oszczędzi długiej rozmowy ze strażą podczas ewentualnej kontroli.

 

Konieczność posiadania pokrowca na broń

Według ustawy broń powinna być przenoszona w taki sposób, aby była jak najmniej widoczna. Pistolet umieszczony w kaburze warto schować np. pod płaszczem, strzelbę natomiast włożyć do specjalnego pokrowca. Niedopuszczalne jest noszenie nieopakowanej strzelby bezpośrednio na ramieniu. Mimo wszystko warto pamiętać, że wciąż jest to niebezpieczne narzędzie. Jego widok szokuje większość ludzi albo nakazuje im pozostawać czujnymi. Jest to z ich strony naturalna postawa i powinniśmy mieć tego świadomość nawet, jeśli broń nie jest naładowana.

 

Jaki pokrowiec na broń wybrać?

Na rynku do wyboru znajdziemy kilka rodzajów pokrowców. Nie musi to być drogi sprzęt, ale warto wybrać go biorąc pod uwagę kilka kryteriów. My skupimy się na pokrowcach wykonanych z tkaniny, idealnych do noszenia na ramieniu oraz niekłopotliwych podczas marszu przez las.

 

Łowcy niosący broń

 

Wspominamy o tym, gdyż na rynku na rynku można znaleźć futerały w postaci otwieranej walizeczki z tworzywa. Stanowią bardzo dobrą ochronę, niestety nie nadają się do komfortowego noszenia przy sobie. Najlepiej spiszą się podczas długich podróży, w których musimy zabezpieczyć swój bagaż - w bagażniku samochodu, pociągu czy w samolocie. Tutaj pragniemy przypomnieć o restrykcyjnych zapisach odnośnie przewozu broni palnej za granicę. Szczegóły można znaleźć we wspomnianej na początku artykułu ustawie o broni palnej. Ponadto każda linia samolotowa udostępnia szczegółowe informacje na temat takiego bagażu oraz wskazuje wymagania co do sposobu pakowania.

 

O ile nie potrzebujemy takiego futerału do zadań specjalnych, na co dzień sprawdzają się szyte pokrowce. Jeśli używamy lunety, dobrze kupić grubszy pokrowiec, zawierający wszytą między warstwy tkaniny gąbkę. Pomoże ona nam zachować szkło w dobrym stanie. Drugą sprawą jest mocny materiał i solidne szycie pasków - dzięki temu pokrowiec zostanie z nami na długi czas. Oczywiście, pokrowce będą się różnić w zależności od rodzaju broni, na którą są przeznaczone. Każda z nich posiada inne wymiary oraz proporcje, dlatego koniecznym jest dobranie odpowiedniego futerału.

 

Idealne pokrowce dla myśliwych

W ramach przykładu możemy polecić kilka różnych pokrowców:

  • Pokrowiec na kniejówkę KLUXG firmy Forsport - dostosowany jest do broni typu kniejówka. Jest to broń kombinowana o skróconych lufach. Dzięki temu myśliwy może poruszać się wygodniej w lesie. Kształt pokrowca na kniejówkę jest nieco bardziej pękaty, zwłaszcza, jeśli dostosowany został do przechowywania optyki. Firma Forsport proponuje tutaj idealne rozwiązanie - pokrowiec podszyty gąbką i eleganckimi, zamszowymi wstawkami. Wykonany z cordury. Posiada dodatkową kieszeń.
  • Pokrowiec na sztucer DN firmy Forsport - dobry przykład pokrowca na sztucer bez lunety. Ponieważ Forsport specjalizuje się w produktach stworzonych z mocnej cordury, także w tym przypadku mamy do czynienia z tą wytrzymałą tkaniną. Posiada warstwę z gąbki oraz kieszeń  
  • Pokrowiec na sztucer L2GluxKa - kolejny wspaniały przykład pokrowca na sztucer, tym razem jednak zestawianego razem z lunetą. Na tkaninę naniesiono kamuflaż fotograficzny, charakterystyczny dla myśliwych. Podobnie jak pozostałe propozycje tej firmy,  L2GluxKa uszyty został z cordury i wzmocniony gąbką zapobiegającą uszkodzeniom.

Zobacz również

Rodzaje broni wykorzystywanej przez myśliwych

Rodzaje broni wykorzystywanej przez myśliwych

Myślistwo jest znane od setek lat. Wymaga nie tylko przestrzegania zasad, odpowiedzialności, ale też odpowiedniego przygotowania. Jednym z ważniejszych elementów wyposażenia każdego myśliwego jest broń. Można wyróżnić jej kilka...
Jak wybrać lunetę myśliwską?

Jak wybrać lunetę myśliwską?

Jakie są optymalne parametry techniczne lunety myśliwskiej, a także, w jakie dodatkowe funkcjonalności powinna być wyposażona luneta myśliwska? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań znajdziesz w naszym poradniku o lunetach myśliwskich.
Polowania indywidualne - z podchodu czy z zasiadki?

Polowania indywidualne - z podchodu czy z zasiadki?

Polowaniami indywidualnymi nazywamy te, w których bierze udział tylko jeden myśliwy, ewentualnie w towarzystwie pomocnika (niebędący naganiaczem) czy psa. Sposobów na polowanie w pojedynkę jest kilka, jednak w tym artykule przedstawiamy dwa...
Kobiety w myślistwie

Kobiety w myślistwie

Historia polowań w Polsce jest długa i bujna. Na przestrzeni wieków pojawiały się także kobiety - i to występujące nie tylko jako żony myśliwych, ale jako łowczynie we własnej osobie.
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności