2019-12-02

Dobra luneta myśliwska

Jakie są optymalne parametry techniczne lunety myśliwskiej, a także, w jakie dodatkowe funkcjonalności powinna być wyposażona luneta myśliwska? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań znajdziesz w naszym poradniku o lunetach myśliwskich.

 

Lunety myśliwskie – poradnik

Luneta myśliwska zwana także celownikiem myśliwskim pozwala myśliwemu na skierowanie lufy dokładnie w kierunku pożądanego obiektu. Oferta producentów sprzętu myśliwskiego jest bardzo szeroka. Możemy wybierać spośród bardzo prostych modeli, aż po bardzo zaawansowane modele, które wyposażone są w dodatkowe wzmocnienia i funkcjonalności.

 

Na to, jaki model lunety wybrać ma wpływ nie tylko, zakres środków finansowy, jaki chcemy na nią przeznaczyć. Przede wszystkim bardzo ważne są warunki, w jakich będziemy z niej korzystać oraz to jaką dysponujemy bronią i w jaki sposób luneta może być z nią zintegrowana. Warto pamiętać, że lunety to urządzenia bardzo wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne. Zasadniczo są one mniej wytrzymałe niż broń, więc nie warto kupować pierwszej lepszej przypadkowej lunety.

 

Rodzaje lunet

Zasadniczo możemy wyróżnić kilka typów lunet, które zależnie od przeznaczenia będą odznaczały się innymi parametrami. Jeżeli szukamy lunety do konkretnej aktywności, powinniśmy rozejrzeć się odpowiednio następujących typów lunet:

  • Lunety astronomiczne
  • Lunety myśliwskie
  • Lunety obserwacyjne
  • Lunety termowizyjne

 

Z kolei ze względu na konkretne parametry techniczne możemy wyróżnić:

  • Lunety stałoogniskowe – o stałym przybliżeniu
  • Lunety zmiennoogniskowe – o zmiennym powiększeniu
  • Lunety nocne – lunety o dużym świetle i najczęściej stałym powiększeniu
  • Lunety biegowe – lunety o dużym liniowym polu widzenia i stosunkowo niewielkim powiększeniu
  • Lunety uniwersalne – lunety o najbardziej klasycznych parametrach technicznych, które można wykorzystywać w typowych warunkach.

 

Lunety celownicze

Luneta celownicza pozwala osiągnąć najwyższą precyzję strzału. Ludzkie oko nie jest idealne. Dlatego właśnie luneta celownicza pozwala nadrobić wszystkie niedoskonałości ludzkiego wzroku. Dobrze skonstruowana luneta daje możliwość zobaczenia jednocześnie celu, muszki oraz szczerbinki. Dzięki funkcjonalności zmiennego powiększenia możemy ustawiać optymalny poziom powiększenia. Jednocześnie warto także kierować się jakością sprzętu. Luneta musi być wykonana z wytrzymałych komponentów, które będą w stanie wytrzymać wystrzał z broni, a także drobne uszkodzenia mechaniczne, do których może dojść w przypadku pościgu lub ucieczki. W tym celu warto sięgać po lunety celownicze wyposażone w anodyzowaną powłokę, która stanowi ochronę przed korozją oraz zarysowaniami. Aby nie dopuścić do rozszerzenia soczewek, wnętrze powinno być wypełnione azotem. Zwracajmy także uwagę na liczbę zmierzchową, która wskazuje na przystosowanie lunety do pracy w różnych warunkach oświetlenia. Jeżeli szukasz urządzenia, które będzie przez długie lata towarzyszyło Ci podczas polowań, sprawdź ofertę lunet myśliwskich Levenhuk.

 

myśliwy celujący z wiatrówki
Typ lunety należy dobrać do rodzaju polowania

 

Odpowiedni dobór lunety celowniczej uzależniony jest od typu polowania. W przypadku polowania zbiorowego najczęściej wykorzystuje się lunety o małych powiększeniach (np. 1,25-4x25 z podświetlanym punktem). Z kolei w przypadku polowań z zasiadki lepiej sprawdzą się lunety, które dają bardzo wyraźny i jasny obraz, dlatego ważną rolę spełni tutaj powłoka antyrefleksyjna.

 

Najważniejsze parametry techniczne lunet

Przy wyborze parametrów technicznych lunet należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na:

  • Transmisję światła – określa ilość światła, która dociera do oka strzelca po przejściu przez układ optyczny lunety. Transmisja światła na poziomie 90% oznacza bardzo dobry wynik
  • Sprawność zmierzchową – wskazuje, czy dana luneta dobrze sprawdzi się w trudnych warunkach oświetlenia. Aby uzyskać ten parametr należy wyciągnąć pierwiastek z ilorazu wartości powiększenia i  średnicy obiektywu
  • Pole widzenia – określa obraz, który widzimy przy użyciu lunety
  • Odstęp od oka – wskazuje jaką maksymalną odległość możemy utrzymać pomiędzy okiem a okularem, aby zachować pełne pole widzenia. Odstęp od oka w lunetach celowniczych wynosi ok. 90 mm.
  • Skok regulacji siatki celowniczej – wskazuje, o ile przesunie się w pionie lub w poziomie krzyż lunety, w momencie gdy przekręcimy pokrętło bębna o jedną podziałkę. W klasycznych lunetach skok najczęściej wynosi 1 cm.

 

Cechy dobrej lunety myśliwskiej

Lunety myśliwskie najczęściej posiadają dwa tryby pracy – tryb dzienny i nocny. Dzięki temu odpowiedni dostosowują się do warunków, w których są wykorzystywane.

Jeżeli wykorzystujemy lunetę podczas polowań oraz obserwacji zwierzyny leśnej lunety powinny spełniać kilka cech:

  • Dobra widoczność przy słabym świetle – dobrym rozwiązaniem będzie wybór lunety z samodzielną regulacją jasności. Dzięki temu będziemy mogli odpowiednio dostosować jasność obrazu, zależnie od tego, czy wykorzystujemy lunetę w dzień, czy w nocy.
  • Optymalne dopasowanie do broni – jeżeli już posiadamy broń, sprawdźmy, czy wybrana przez nas luneta będzie dobrze dopasowana do broni. Brak dopasowania może spowodować uszkodzenie broni lub bardziej prawdopodobne lunety, która wykonana jest z delikatnych elementów.
  • Obiektyw i powiększenie obrazu – na cenę lunety w dużym stopniu wpływa model wykorzystanego obiektywu. W popularnych modelach lunet średnica obiektywu wynosi od 24 mm do 60 mm. Im większy obiektyw, tym obserwowanych teren jest wyraźniejszy. Przy wyborze lunety zwróćmy uwagę na wielkość powiększenia obrazu. Lunety mogą powiększać obraz dwukrotnie, trzykrotnie, a te najlepsze sprzęty nawet dziesięciokrotnie. Przy klasycznym użytkowaniu lunety na cele myśliwskie możemy wybrać lunetę dająca czterokrotne powiększenie.
  • Waga lunety oraz długość – waga i rozmiar lunety będą miały duże znaczenie dla ergonomii i wygody korzystania z lunety. Im lżejsza luneta, tym łatwiejsze będzie jej rozkładanie i przenoszenie. Zasadniczo waga lunet mieści się w przedziale 0,6 – 0,8 kg, a rozmiar 30-40 cm.
  • Podświetlany krzyż – to jedna z cech, którą warto rozważyć przy zakupie lunety, ale wcześniej warto przeanalizować plusy i minusy takiego rozwiązania. Podświetlany krzyż ułatwia namierzenie celu. Jednak z drugiej strony zbyt mocne podświetlenie w trudnych warunkach może oślepić strzelca, co tylko utrudni oddanie precyzyjnego strzału.

 

Jak korzystać z lunety - montaż lunety na wiatrówce

Zasadniczo korzystanie z lunety nie wymaga większego przeszkolenia. W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na odstęp celownika od oka. Zasadniczo odległość pomiędzy okiem a okularem powinna wynosić ok. 90 milimetrów. Taka odległość jest bezpieczna dla oka, a jednocześnie nie powoduje utraty pola widzenia.

 

W dalszej kolejności należy założyć lunetę na szynę montażową i ustawić się do strzału przybierając optymalną pozycję strzelecką. Następnie przesuwamy celownik odpowiednio w przód i tył do momentu, gdy uzyskami wyraźny obraz celu. W tym momencie dokręcamy obejmy na szynie.

Sam montaż lunety na broni nie jest skomplikowanym procesem. Jeżeli chcemy zamontować lunetę na wiatrówce sprężynowej, wówczas stosujemy szyny montażowe (9-11 mm). Dodatkowo baza montażowa może być wyposażona w gniazdo kołka stopującego. W przypadku wiatrówek sprężynowych możemy zastosować montaż jednoczęściowy lub dwuczęściowy (mocny montaż dwuczęściowy musi być koniecznie wyposażony w kołek). Z kolei do wiatrówek typu PCP, PCA i CO2 zalecany jest montaż dwuczęściowy, gdyż jest on najczęściej wymagany przez konstrukcję wiatrówki.

 

Zobacz również

Rodzaje broni wykorzystywanej przez myśliwych

Rodzaje broni wykorzystywanej przez myśliwych

Myślistwo jest znane od setek lat. Wymaga nie tylko przestrzegania zasad, odpowiedzialności, ale też odpowiedniego przygotowania. Jednym z ważniejszych elementów wyposażenia każdego myśliwego jest broń. Można wyróżnić jej kilka...
Jak wybrać pokrowiec na broń?

Jak wybrać pokrowiec na broń?

Broń to podstawowy ekwipunek myśliwego. Podczas przewożenia oraz przenoszenia należy chować ją do odpowiedniego pokrowca. Nie chodzi wyłącznie o uszkodzenia samej broni, ale także bezpieczeństwo i komfort osób postronnych. Restrykcyjnie...
Buty myśliwskie na polowanie

Buty myśliwskie na polowanie

Podczas polowania czy tropienia zwierzyny bardzo ważne jest, aby zachować pełne bezpieczeństwo. Dlatego też buty myśliwskie powinny zapewniać maksimum wygody, a jednocześnie zabezpieczać stopę przed urazami mechanicznymi. Sprawdź, czym...
Polowanie wigilijne

Polowanie wigilijne

Wigilia Bożego Narodzenia to szczególny dzień dla myśliwych. Organizowane w tym dniu polowania to bardzo ważna tradycja myśliwska. Sprawdź, jakie są korzenie tej tradycji, a także jak dzisiaj jest ona obchodzona.
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności