2019-12-02
Jakie są optymalne parametry techniczne lunety myśliwskiej, a także, w jakie dodatkowe funkcjonalności powinna być wyposażona luneta myśliwska? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań znajdziesz w naszym poradniku o lunetach myśliwskich.
Luneta myśliwska zwana także celownikiem myśliwskim pozwala myśliwemu na skierowanie lufy dokładnie w kierunku pożądanego obiektu. Oferta producentów sprzętu myśliwskiego jest bardzo szeroka. Możemy wybierać spośród bardzo prostych modeli, aż po bardzo zaawansowane modele, które wyposażone są w dodatkowe wzmocnienia i funkcjonalności.
Na to, jaki model lunety wybrać ma wpływ nie tylko, zakres środków finansowy, jaki chcemy na nią przeznaczyć. Przede wszystkim bardzo ważne są warunki, w jakich będziemy z niej korzystać oraz to jaką dysponujemy bronią i w jaki sposób luneta może być z nią zintegrowana. Warto pamiętać, że lunety to urządzenia bardzo wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne. Zasadniczo są one mniej wytrzymałe niż broń, więc nie warto kupować pierwszej lepszej przypadkowej lunety.
Zasadniczo możemy wyróżnić kilka typów lunet, które zależnie od przeznaczenia będą odznaczały się innymi parametrami. Jeżeli szukamy lunety do konkretnej aktywności, powinniśmy rozejrzeć się odpowiednio następujących typów lunet:
Z kolei ze względu na konkretne parametry techniczne możemy wyróżnić:
Luneta celownicza pozwala osiągnąć najwyższą precyzję strzału. Ludzkie oko nie jest idealne. Dlatego właśnie luneta celownicza pozwala nadrobić wszystkie niedoskonałości ludzkiego wzroku. Dobrze skonstruowana luneta daje możliwość zobaczenia jednocześnie celu, muszki oraz szczerbinki. Dzięki funkcjonalności zmiennego powiększenia możemy ustawiać optymalny poziom powiększenia. Jednocześnie warto także kierować się jakością sprzętu. Luneta musi być wykonana z wytrzymałych komponentów, które będą w stanie wytrzymać wystrzał z broni, a także drobne uszkodzenia mechaniczne, do których może dojść w przypadku pościgu lub ucieczki. W tym celu warto sięgać po lunety celownicze wyposażone w anodyzowaną powłokę, która stanowi ochronę przed korozją oraz zarysowaniami. Aby nie dopuścić do rozszerzenia soczewek, wnętrze powinno być wypełnione azotem. Zwracajmy także uwagę na liczbę zmierzchową, która wskazuje na przystosowanie lunety do pracy w różnych warunkach oświetlenia. Jeżeli szukasz urządzenia, które będzie przez długie lata towarzyszyło Ci podczas polowań, sprawdź ofertę lunet myśliwskich Levenhuk.
Odpowiedni dobór lunety celowniczej uzależniony jest od typu polowania. W przypadku polowania zbiorowego najczęściej wykorzystuje się lunety o małych powiększeniach (np. 1,25-4x25 z podświetlanym punktem). Z kolei w przypadku polowań z zasiadki lepiej sprawdzą się lunety, które dają bardzo wyraźny i jasny obraz, dlatego ważną rolę spełni tutaj powłoka antyrefleksyjna.
Przy wyborze parametrów technicznych lunet należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na:
Lunety myśliwskie najczęściej posiadają dwa tryby pracy – tryb dzienny i nocny. Dzięki temu odpowiedni dostosowują się do warunków, w których są wykorzystywane.
Jeżeli wykorzystujemy lunetę podczas polowań oraz obserwacji zwierzyny leśnej lunety powinny spełniać kilka cech:
Zasadniczo korzystanie z lunety nie wymaga większego przeszkolenia. W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na odstęp celownika od oka. Zasadniczo odległość pomiędzy okiem a okularem powinna wynosić ok. 90 milimetrów. Taka odległość jest bezpieczna dla oka, a jednocześnie nie powoduje utraty pola widzenia.
W dalszej kolejności należy założyć lunetę na szynę montażową i ustawić się do strzału przybierając optymalną pozycję strzelecką. Następnie przesuwamy celownik odpowiednio w przód i tył do momentu, gdy uzyskami wyraźny obraz celu. W tym momencie dokręcamy obejmy na szynie.
Sam montaż lunety na broni nie jest skomplikowanym procesem. Jeżeli chcemy zamontować lunetę na wiatrówce sprężynowej, wówczas stosujemy szyny montażowe (9-11 mm). Dodatkowo baza montażowa może być wyposażona w gniazdo kołka stopującego. W przypadku wiatrówek sprężynowych możemy zastosować montaż jednoczęściowy lub dwuczęściowy (mocny montaż dwuczęściowy musi być koniecznie wyposażony w kołek). Z kolei do wiatrówek typu PCP, PCA i CO2 zalecany jest montaż dwuczęściowy, gdyż jest on najczęściej wymagany przez konstrukcję wiatrówki.