2020-12-04

Dzień gospodarczy w łowiectwie

Gospodarka łowiecka obejmuje wszelkie działania związane z racjonalnym gospodarowaniem populacji zwierząt łownych. Składają się na nią ochrona, hodowla i pozyskiwanie zwierzyny. Należy pamiętać, że zwierzyna łowna jest własnością państwa, które obowiązek dbania o nią przekazało Polskim Związkom Łowieckim. Z tego względu, gospodarka łowiecka jest prowadzona w określonych obwodach łowieckich, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Zadania kół łowieckich

Wiele osób uważa, że myśliwy to osoba, która odpowiada jedynie za pozyskiwanie zwierzyny i regulowanie jej ilości. Okazuje się jednak, że koła łowieckie pełnią wiele innych zadań. Jednym z nich jest obowiązek podejmowania odpowiednich działań w stosunku do chorych osobników i tym samym przeciwdziałanie rozszerzaniu się zagrożeń na inne tereny oraz ochronę zdrowych populacji. Zauważone przypadki muszą zgłaszać do organów weterynaryjnych lub władz gminy.

Podczas dni gospodarczych, myśliwi walczą również z kłusownictwem. Kłusownictwo to bezprawne pozyskiwanie zwierzyny, które obejmuje stosowanie wnyk, pułapek, sideł czy innych elementów. Metody te sprawiają, że zwierzęta giną w strasznych męczarniach, a rodzaj gatunków, które w ten sposób są pozyskiwane, nie jest kontrolowany. Dzięki częstej obecności myśliwych w łowisku, kłusownictwo jest skutecznie eliminowane. W sytuacji, gdy jest ono wyjątkowo rozszerzone, myśliwi są również zobowiązani do prowadzenia akcji zbierania wnyków.

 

Dzień gospodarczy w łowiectwie

Co jeszcze robią myśliwi?

Wśród stosowanych przez myśliwych form ochrony zwierzyny łownej znajduje się również dbanie o edukację dzieci. Planują oni spotkania z dziećmi, zajęcia w terenie, konkursy czy inne aktywności, których celem jest poszerzenie świadomości ekologicznej. Konsekwencją prowadzonych działań jest właściwe zabezpieczenie przyszłej gospodarki łowieckiej.

Bardzo ważną rolę myśliwi odgrywają również zimą. W momencie, gdy panują trudne warunki – dni głodowe, w których czasie zwierzyna nie może znaleźć samodzielnie pożywienia, dbają o jej dostarczenie. Najczęściej w paśnikach i wyznaczonych miejscach wysypują zboża i warzywa, które dość szybko są znajdowane przez poszczególne gatunki.

Odpowiadają oni również za hodowlę zwierzyny łownej. Jest to trudne zadanie, gdyż dotyczy zwierząt znajdujących się w stanie wolnym. Działania obejmują regularne doglądanie populacji, dbając o właściwą ich strukturę pod względem wieku i płci.

Ważnymi zadaniami, jakie wykonują, jest także troszczenie się o odpowiednie warunki bytowania. Nie tylko chronią obecne, lecz przede wszystkim zakładają nowe zadrzewienia, osłony miejsc lęgowych czy też remizy śródpolne. Dbają także o zachowanie tras migracji zwierzyny i wodopojów.

Pozyskiwanie zwierzyny – ważne zadanie myśliwego

Ważną częścią działań gospodarczych, prowadzonych przez myśliwych, jest pozyskiwanie zwierzyny. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, może się ono odbywać poprzez odławianie lub polowanie z myśliwską bronią palną. Co ważne – udział w nich mogą brać jedynie myśliwy zrzeszeni w PZŁ.

Każde polowanie odbywa się na podstawie rocznych planów łowieckich. Pozyskiwanie może dotyczyć tylko odpowiednio zakwalifikowanych zwierząt – w tym obszarze obowiązuje selekcja osobnicza i popularyzacyjna. Myśliwy nie może polować na gatunki, które aktualnie nie znajdują się w kalendarzu polowań. Co ważne – musi przestrzegać również ilości osobników, które są przewidziane w planie pozyskania na dany sezon.

Podsumowując, warto zauważyć, że głównym zadaniem gospodarki łowieckiej jest utrzymanie prawidłowego stanu dzikiej zwierzyny, pod względem jej ilości i kondycji i tym właśnie zajmują się myśliwi podczas dni gospodarczych.

Zobacz również

Przy okazji wyjścia do lasu - grzybobranie

Przy okazji wyjścia do lasu - grzybobranie

Jesień to czas, kiedy las daje szczególne dary – grzyby. O ile na ilość zebranych grzybów nie możemy mieć wpływu, o tyle na przebieg spaceru w lesie – tak. W wielu domach grzybobrania są tradycją, jednak z roku na rok znajduje się...
Ambona - wspomaganie polowania

Ambona - wspomaganie polowania

Ambona to jeden z rodzajów stanowiska myśliwskiego, które służy do polowania z zasiadki. Tego typu łowy polegają na oczekiwaniu przez myśliwego na spotkanie ze zwierzyną w zaplanowanym miejscu. Chcąc zapewnić jej właściwy stan, powinna...
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności