2021-08-02
Staż łowiecki to czas, w którym kandydat na myśliwego powinien zdobyć wiedzę na temat wszystkich zagadnień wymaganych podczas egzaminu. W praktyce, w ciągu roku, trudno jest poznać pełną wiedzę – stąd też chętni do zdobycia upoważnienia w tym zakresie powinni już wcześniej zgłębiać wiedzę i tajniki łowiectwa. W praktyce, w tym czasie stażysta uczy się zasad prowadzenia gospodarki łowieckiej, zapoznaje się z codzienną pracą myśliwych czy też poznaje zasady polowań. Czego jeszcze uczy się kandydat na stażu łowieckim?
Kandydat na myśliwego powinien odbyć staż łowiecki w kole łowieckim bądź ośrodku hodowli zwierzyny. Ważne, by przyszły stażysta sam znalazł miejsce, w którym chce zdobyć niezbędną wiedzę i złożył odpowiedni wniosek. W przypadku trudności, warto skorzystać z pomocy rodziny bądź bliskich (o ile należą do grona myśliwych). Zawsze można znaleźć koła łowieckie znajdujące się w okolicy i do wybranych złożyć podanie o przyjęcie na staż. Kandydaci mają jeszcze trzecie wyjście – mogą zgłosić się do zarządu okręgowego PZŁ, właściwego z uwagi na miejsce zamieszkania, z wnioskiem o skierowanie na staż w wybranej przez nich placówce.
Kandydat na myśliwego, po przyjęciu na staż i wpisaniu do rejestru stażystów, odbiera dzienniczek stażysty, w którym odnotowuje cały przebieg stażu. Sam staż przebiega zgodnie z uchwałą Naczelnej Rady Łowieckiej. Zgodnie z nią kandydat musi zapoznać się z problematyką łowiecką w teorii i w praktyce, a wiedzę tą zdobywa pod opieką doświadczonego opiekuna – myśliwego.
W trakcie stażu łowieckiego stażysta poznaje szereg zagadnień, tj.:
Stażysta zdobywa nie tylko wiedzę praktyczną, ale też teoretyczną. Powinien on również śledzić literaturę, prasę łowiecką i poznać prawo obowiązujące w Polsce. Tak zdobyta wiedza powinna umożliwić przyszłemu myśliwemu poznanie wszelkich zagadnień, a w efekcie uzyskanie pozytywnego wyniku na egzaminie, którego zdanie jest warunkiem koniecznym do uzyskania tytułu myśliwego.