2020-12-04
Ambona to jeden z rodzajów stanowiska myśliwskiego, które służy do polowania z zasiadki. Tego typu łowy polegają na oczekiwaniu przez myśliwego na spotkanie ze zwierzyną w zaplanowanym miejscu. Chcąc zapewnić jej właściwy stan, powinna być regularnie kontrolowana przez myśliwych, ale też przez koła łowieckie. Wśród dostępnych opcji można wyróżnić ambony stałe oraz przenośne. Co warto o nich wiedzieć? Z czego są zbudowane i dlaczego są tak popularne? Sprawdź w poniższym wpisie.
Ambona myśliwska
Ambony myśliwskie są najczęściej budowane z drewna, aczkolwiek mogą zostać wykonane również z innych materiałów. Ważne, by były one dobrane rozsądnie i zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym. W zależności od oczekiwań może być ona zadaszona, choć spotkać można również wersje otwarte. Pierwsza opcja jest dużo korzystniejsza, gdyż zapewnia myśliwemu komfort podczas oczekiwania na zwierzynę. Zadaszenie jest szczególnie doceniane w sytuacji, gdy panują niekorzystne warunki atmosferyczne. Specjaliści zaznaczają, że bardzo ważne z punktu widzenia użytkownika jest również dobre i szczelne pokrycie ścian ambony, które skutecznie chroni przed silnym wiatrem czy zacinającym deszczem.
Budując ambonę, należy pamiętać, że musi być ona skonstruowana w sposób trwały i bezpieczny, tak by myśliwy mógł bez obaw przebywać na niej nawet kilka godzin. Łowcy muszą pamiętać, że konstrukcja odgrywa ważną rolę, ale jeszcze ważniejsze jest ich zachowanie. Muszą oni bowiem pamiętać o maksymalnej ostrożności – zarówno podczas wchodzenia, jak i schodzenia z ambony, ale też przebywania na niej. W tego typu miejscach panuje zakaz spożywania alkoholu oraz palenia tytoniu. Z uwagi na wysokie położenie miejsca obserwacji, w łatwy sposób może dojść do upadku i poważnego uszkodzenia ciała.
Omawiane wyżej ambony prezentują się niezwykle okazale – spotkać je można głównie na polach, w niedalekich odległościach od lasu. Wśród myśliwych popularne są także zwyżki, wykorzystywane w trakcie polowań zbiorowych. Pełnią one podobną funkcję, aczkolwiek nie są tak okazałe, jak omawiane. Są to proste konstrukcje, zapewniające myśliwemu siedzisko na podwyższeniu. Nie mają one ani ścian, ani zadaszenia, zatem nie zapewniają tak komfortowych warunków, jak ambona. Pomimo iż nie chronią przed wiatrem, deszczem i innymi warunkami atmosferycznymi, zapewniają lepsze pole widzenia. Z uwagi na ich prostotę, ich ogromną zaletą jest możliwość usytuowania w dowolnym miejscu. W zależności od konstrukcji może być ona przystosowana do oparcia o drzewo bądź też w wersji wolnostojącej. Jeśli są prawidłowo skonstruowane, są stabilne i bezpieczne, bez konieczności wykonywania mocowań do drzewa.
Ambony są uwielbiane przez myśliwych głównie z powodu możliwości zapewnienia skutecznego polowania. Wynika to z faktu, że zwierzyna jest przyzwyczajona do jej obecności, przez co nie boi się przebywać w jej pobliżu. Co więcej, dzięki wysokości, zwierzynie dość trudno jest wyczuć obecność myśliwego. Kolejnym plusem rozwiązania jest także wygoda polowania. Ich ergonomiczna budowa zapewnia możliwość przyjęcia komfortowej pozycji. Dzięki obecności ławek nie muszą oni przybierać sztucznych pozycji, a to natomiast sprawia, że wielogodzinne obserwowanie mija przyjemniej, a celowanie i strzelanie do zwierzyny jest skuteczniejsze. Jeśli chodzi o oddawanie strzałów, to należy również zauważyć, że jest ono znacznie bezpieczniejsze niż w przypadku strzałów oddawanych ze stanowisk naziemnych lub podczas polowań z podchodu. Wynika to z faktu, iż są one oddawane z góry w kierunku ziemi, a nie odwrotnie.
Odpowiednio zaprojektowana ambona pełni niezwykle ważną funkcję podczas odstrzałów selekcyjnych. Nie tylko ułatwia skuteczność działania, ale również pozwala dokładnie ocenić stan odstrzeliwanej zwierzyny.